Afyon Heyetinin Birliğini Alkışlıyoruz

Gösterim: 1483
Güzel ülkemizin güzel coğrafyasında yaşayan Afyon ve Emirdağ'dan gelen yaklaşık otuz kişilik heyet yapacakları çalışmaları anlatmak üzere Belçika’ya en üst düzeyde çıkartma yaptılar.
 Afyonkarahisar Valisi Sayın Haluk İmga’nın başkanlığındaki 30 kişilik heyette Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin ÇOBAN, Afyonkocatepe Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Ali Altuntaş, Emirdağ Kaymakamı  Zekeriya Güney, Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala’da vardı.
 Belçika’ya yaptıkları görüşme turlarının ilk durapı Gent idi. Gentten sonra Brüksel, Anvers’de de görüşmelerde bulunan heyet, Bakan Bernard Clerfayt, Bakan Emir Kır, Bakan Laurette Onkelinx,  Flaman Bölge Milletvekilleri Fatma Pehlivan, Veli Yüksel, Gent Belediye Başkanı Daniel Termont'un Schaerbeek Belediye Başka Yardımcısı Sait Köse, Saint Josse Belediye Başkanı Jean Demannez Yardımcıları Hava Ardıclık, Nezahat Namlı, Eric Jassın, Gent Belediye Başkan yardımcısı Resul Tapmaz’ın yanında Belçika eğitim, sağlık ve ticaret odaları temsilcileriyle de bir araya gelerek projelerini anlatıp, destek istediler.
 Belçika’ya gelecek heyeti karşılamak için Brüksel’de heyeti karşılama adına Bakan Emir Kır ve Başkan Yardımcısı Sait Köse’nin Başkanlığında  siyasiler ve sivil toplum temsilcilerinden, işadamlarından oluşan bir komite kuruldu. Bu komitenin başarılı çalışmaları nedeniyle gelen heyet   4 günde 40’a yakın görüşme yaparak, bir rekor kırdı.
 Bakan Kır ve Başkan Yartdımcısı Sait Köse’nin titizlikle gözlemci sıfatıyla başkanlık ettiği program, en küçük bir aksama olmadan hedefine ulaştı.
Belçika’da yaşayan Türklerin büyük bir bölümünün yaşadığı Afyon’dan gelen heyetin görüşmeleri önceden ayarlandığı gibi dakik oldu. Bu dakiklikte elbette tüm komite üyelerinin emeği vardı. Ancak bu çalışmalarda görünmez kahramanlardan olan Nurettin Şahbaz, Ali Aktan, Derya Aliç, Bakan Danışmanı Hasan Gören, Şükrü Sağlam  ismini sayabileceğimiz kişilerdendi ve bu heyetin oluşmasında büyük emeği olan ve bu önemli isimleri biraraya getiren Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz PALA...
 Afyon’da ve Emirdağ'da başlayan Birlik, Brüksel’de berekete dönüştü. Afyon ve Emirdağ'da en üst düzeydeki bu birliği Belçika’da bulunan Türkler  ve Türk dostu Belçikalılar arasında da büyük heyecan yarattı.
Afyon’da ve Emirdağ'da başlayan birlik zinciri Belçika’da yaşayan Türklerinde dahil olmasıyla daha da genişledi.
Hem Afyon ve Emirdağ'ın hem de Belçikanın yararına olacak olan bu görüşmeler neticesi Üniversite başta olmak üzere sağlık yatırımları için yapılacak termal tesisleri, alt yapısı bitmiş olan organize sanayinin canlandırılması Belçika’ya göçü engelleyecek güzel yatırımlar olacaktır.
Bölge insanı yatırımlarla ekonomisini, verilecek yüksek eğitimlerle eğitim kalitelerini artıracaktır. Çok ciddi olan bu projelere gerek burada yaşayan Afyonlu ve Emirdağlı insanların, Belçikalıların ve AB’nin destek olmasında her iki ülke adına yarar vardır.
Kalkınmaya yönelik atılımlarda bulunan ve en üst düzeyde katılımları ile Belçika’ya çıkartma yapan heyetin görüşmeler sonrası ziyaretlerinin meyvesini en iyi bir şekilde alacağını umud ediyoruz. Bu konuda ciddi görüşmeler yapıldı. Bunun en güzel şekilde sonuçlanması hem Belçika’da hem de ülkemizde yaşayan Afyonlulara ve Emirdağlılara büyük yarar getireceğini düşünüyoruz.
 Gelen Heyetin Başkanı Sayın Vali Haluk İmga konuşmaları ve yerinde kullandığı cümlelerle devletin bu konuda ciddi olduğunu sergilemesi adına çok önemliydi. Belediye Başkanları Çoban ve Pala’da muhataplarına önemli mesajlar verdiler.Belediye Başkanları Üniversite ve Ticaret Odası Başkanlarıda verdikleri mesajları altı dolu ve kararlı mesajlardı. Heyettekilerin derslerine çok iyi çalıştıkları ve bu çalışmalar konusundaki ciddiyetleri verilen mesajlara fazlasıyla yansıyordu. Kendilerini yürekten tebrik ediyoruz.
Afyonda ve Emirdağda sağlanan birliğin ülkemiz geneli ve diğer illere de örnek olmasını canı gönülden arzu ediyor, Afyon ve Emirdağ heyetinin başlatmış olduğu bu birlik seferberliğinin başarıya ulaşmasını diliyorum.
Gelen Heyeti en güzel şekilde karşılayarak, onlarla birebir ilgilenen değerli Bakanımız Emir Kır, Vekillerimiz Pehlivan, Yüksel, Başkan Yardımcılarımız Köse, Ardıçlık, Tapmaz,  Belediye Meclis Üyesi Aliç olmak üzere sivil toplum temsilcilerimize çok teşekkür ediyorum.
Belçika Haber olarak bu güzel görüşmeleri büyük bir zevkle takip etmeye çalıştım. Bu görüşmelerde gördüğüm o güzel manzaralar karşısında çok duygulandım. Afyonluların ve Emirdağlıların güzel birlikteliğinden de çok etkilendim. Kendilerine bu birlik yolunda başarılar diliyorum, yolları açık olsun
‘Selam oldun bir olanlara, iri olanlara ve diri olanlara….’

Saygılarımla…
Celil Gündoğdu

Comments are now closed for this entry