Bakan Veysel Eroğlu Afyonlularla Buluştu

Gösterim: 1648

T.C. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu Brüksel’de organize edilen bir törenle çoğunluğu Afyonlu olan halkla buluştu.

Belçika’da bulunan Afyon ve yöresi üst düzey yetkililerininde katıldığı törende Bakan Emir Kır, Türkiye Cumhuriyeti Brüksel  Büyükelçisi Murat Ersavcı, Brüksel Başkonsolsu Mehmet Poroy, Anvers Başkonsolosu Deniz Çakar,  Flaman Milletvekilleri Veli Yüksel, Fatma Pehlivan, Gent Belediye Başkan Yardımcısı Resul Tapmaz, Schaerbeek Belediye Meclis Üyesi Derya Aliç, sivil toplum temsilcileride hazır bulundular,

Belçika Türk Diyanet Vakfı toplantı salonunda Belçika Diyanet Vakfı tarafından organize edilen törende açılış konuşmasını Diyanet Vakfı Başkan Vekili Engin Özdemir yaptı.

Özdemir « Sayın Bakanlarım, Sayın büyükelçim, sayın başkonsoloslarım ve saygıdeğer davetliler hepiniz hoş geldiniz. Çevre ve Orman Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu bu gün sizlerle buluşmak üzere özel gelmiştir. Belçika’da herhangi resmi bir teması olmamak üzere buraya bizlerle görüşmek için gelen sayın bakanımıza ve Afyon heyetine huzurlarınızda teşriflerinden dolayı teşekkür ediyorum » dedi.

T.C. Brüksel Büyükelçisi Murat Ersavcı’da « Çevre ve Orman Bakanı Sayın Veysel Eroğlu’nu ağırlamaktan duydukları memnuniyeti ifade ederek, « Gerek Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu, gerekse Afyondan gelen heyetin değerli başkanı Sayın Haluk İmga ve diğer heyet mensuplarıyla birarada bulunmaktan duyduğum memnuniyeti ifade ediyorum » diyerek, organizatörlere teşekkür etti.

Bakan Emir Kır ise, « Sayın Çevre ve Orman Bakanımız Veysel Eroğlu ile bir müddet önce Afyonda görüşmüş kendisini Belçika’da görmek istediğimizi belirterek, Brüksel’e davet etmiştik. Sayın Bakanımız sözünü tutmuş, Gürcistan’dan yeni gelerek, bu gün bizlerle bir arada oldu. Sözünü tuttuğu ve bizlerle görüştüğü için kendisine teşekkür ediyorum. Kendisi saygı duyduğum çalışkan bir bakan » dedi.

Ayağının tozuyla Gürcistan’dan Türkiye’ye dönen ve oradanda bir gün sonrası Belçika’da bulunan hemşehrileriyle görüşmek için Brüksel’e gelen Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu daha sonra bir konuşma yaptı.

 Bakan Eroğlu yaptığı konuşmada  « Hiç bir resmi gündemim olmaksızın sırf sizleri görmeye geldim. Dün Gürcistan’dan yeni döndüm. Sizlere verdiğim sözümü yerine getirmek için günü birlikte olsa geldim sizleri gördüm. Gerek resmi temsilcilerimiz gerekse Afyon ve yöresinin tüm idarecileriyle burada buluşmaktan dolayı mutlu oldum. Yöremizden çok sayıda insanımız Belçika’da bulunmakta. Bunların içerisinde bu gün gurur duyacağımız bakanımız, milletvekillerimiz, başkan yardımcılarımız , meclis üyelerimiz, işadamlarımız ve sivil toplum temsilcilerimiz var. Sizleri birlik içerisinde görmekten dolayı mutlu oldum. Hepinize teşekkür ediyoruz. Sizlere biraz çalışlmalarımız hakkında bilgi vermek istiyorum. Ülkemiz bu gün son derece büyük atılım ve açılımlarla ilerleyerek, bölgesinde saygın bir ülke haline geldi. Türkiye bu gün BM’de çoğunluğun oyuyla temsilcisini seçebilmekte. İslam Kalkınma Örgütü başında bu gün bir Türk var. Türkiye Nato, IMF  olmak üzere bir çok uluslararası etkinliğe ev sahipliği yapmakta. Ekonomik olarak dünyada 17.  sıradayız. Bölgemizde saygınlığımızla arabuluculuklar yapıyoruz. Bir çok ülkede vize kaldırıldı. Bazı ülkelerle tek kabine olarak toplanmaktayız. Memleketimizde yollar ve sanayi bakımında çok büyük ilerlemeler sağladık. Sizler burada bizlerin temsilcilerisiniz. Bir dönemler Balkanlarda 27 ilim, bilim ve gönül adamı olan dervişlerimizle  insanları kültür ve inancımızla tanıştırdık. Sizlerde o dönemlerdeki dervişler gibi olun. Bulunduğunuz ülkelere uyum sağlayarak inancınızı, kültürünüzü koruyun. Sizlerin başarıları bizleri mutlu eder » dedi.

Comments are now closed for this entry