Bakan Kır'dan 142 Projeye Destek

Gösterim: 1978

Brüksel Bölge Hükümeti Bakanı Emir Kır  dün, Oudergem Belediye Başkanı Didier Gossuin ve Spordan sorumlu Başkan Yardımcısı Allein Lefebvre ile birlikte yaptığı bir basın toplantısı ile 2004-2009 yıllarında uygulamaya konmuş ve güncellenmiş olan  spor planlarını anlattı.
2009 yılında spor tesisleri altyapılarına 3,7 milyon Euro kaynak ayıran Bakan Kır, 2004- 2009 tarihleri arasında 142 projeyi bu yatırım planı çerçevesinde uygulamaya koydu. 2010 yılı Nisan ayı içinde kullanıma sunulması beklenen Oudergem Spor tesisi 2009 yılının en büyük spor yatırımı olurken, Bakan Kır bu projeye 1.2 milyon Euro’luk destek sağladı. 2009 yılı içinde 13 projeye destek veren Bakan Kır; Oudergem, Sint –Agatha- Berchem, Brussel Merkez, Etterbeek, Vorst, Jette, Schaerbeek, Ukkel ve Sint-Lamberechts- Woluwe gibi mahallelerde spor yatırımlarına destek oluyor.
5 yıl içinde 37 Milyon Euro’luk spor yaptığını açıklayan Bakan Kır toplantıda yaptığı konuşmada projelerin Belediyelerle işbirliği ve diyalog içinde gerçekleştirildiğini vurguladı: “her yıl spordan sorumlu belediye Başkanı, Belediye yönetiminin konuyla yetkili biriminin sorumlu kişisi ve Bakanlık kabinesinden bir kişi, COCOF- Fransız Topluluğu Komisyonu’ndan da bir yetkili ile biraraya gelerek dosyaları takip ediyor. Böylece Belediyelerin ihtiyaç ve  talepleri dinlenirken, prosedürler hakkında da bilgilendiriliyorlar. Bu yöntemle amaca uygun gerçekçi planlar yapabiliyoruz” dedi. Böylece esnek olan planlama ile acil projelere öncelik tanıyabildiklerini anlatan Bakan Kır, “ 30 sentetik sahanın zeminin yenilenmesi, Jette,Molenbeek, Saint-Josse ve Brüksel Merkez belediyelerinde toplam 4 spor tesisinin yenilenmesi, Ixelles'de tenis sahasının yenilenmesi, Anderlecht'de koşu alanının yenilenmesi, Watermael-Boitsfort'da Trois tilleuls stadının ışıklandırma sisteminin yenilenmesi,Laeken ve Saint-Gilles yüzme havuzlarında boya ve elektrik sistemi çalışması, Woluwe-Saint-Lambert Fallon stadı vestiyerinin yenilenmesi çalışmalarını yaptık” dedi.
Emir Kır “Amacımız daha çok sayıda insanımızın spor yapma imkanı bulmasını sağlamaktır. Ayrıca özellikle kadınların ve engelli vatandaşlarımızın da bu imkanlardan geniş bir şekilde yararlanması temel hedefimizdir. Kadınlara da spor projesi ile 2000’e yakın kadına bu imkanı sağladık devam edeceğiz” dedi.
Ouderghem Belediye Başkanı Didier Gousunin ise yaptığı konuşmada  “Sayın Bakanın belirttiği gibi kadınların spor yapma imkanı çok kısıtlı, biz bu projeyle onlara yer verecegiz. Yenilenen bu salon gündüzleri profesyonel anlamda, akşamları da, kadınların da spor yapabileceği çeşitli aktiviyelere tahsis edilecek” dedi.

Comments are now closed for this entry