Belçika'da sigara yasağından Türkleri etkilemedi

Gösterim: 2526

BELÇİKA genelinde AB(Avrupa Birliği) uyum yasaları çerçevesinde başlatılan ´Sigara içme yasağı´ bu defa yiyecek hazırlanan kahvehane, kafeterya ve tavernaları da kapsayacak şekilde genişletildi.
Belçika´da 2008 yılında kapalı alanlarda başlatılan sigara içme yasağı, 2009 yılında restoranları da içine aldı. Şimdi ise uygulamanın üçüncü ayağında yasak, kahvehane, kafeterya ve tavernaları da kapsayacak şekilde genişletildi.
Belçika Sağlık Bakanlığı ve İç İşleri Bakanlığı yetkilileri;´ AB uyum kanunları çerçevesinde hazırlanan yasa ile tüm kapalı alanlarda sigara içme yasağı getirildi. Periyodik olarak bu yasak restoranları da içine aldı. Şimdi uygulamanın bu safhasında özellikle yiyecek hazırlanan birimleri de kapsaması öngörülüyor. Kanunlara uymayanlara uyarı, para ve kapatma cezası yasada yer alıyor´ diyerek, işyeri sahiplerine büyük sorumluluk düştüğünü altını çizdiler.

TÜRKLER YASAĞA KARŞI
Belçika´da ki Türk restoran ve diğer işyerlerinde sigara içme yasağı uygulanırken, bazı işyerleri sahipleri tiryakiler için kapı önüne büyük küllükler yerleştirdiler. Kahvehane, taverna ve kafeterya sahipleri ise yasaktan etkilenmemek için yiyecek hazırlamayarak, müşterilerine çerez, cips vermeyi tercih ediyor.
Brüksel´de kahvehane işleten Abdil Özcan(Ceylan Kahvehane sahibi),  Tahsin Şahin(Dostlar Kahvehanesi İşletmecisi);´Türk müşterilerimiz kesinlikle yasağa karşı. Bizlerde tedbir olarak dost, sandöviç ve diğer yiyecekleri satışa sunmaktan vazgeçtik. İsteyenlere çerez veriyoruz. Yoksa işyerlerimizin kapısına yasak nedeni ile kilit vurmak zorunda kalacağız´ diyor.
Ayhan Demir(FC Trabzonspor Lokal sorumlusu);´ Biz spor kulübü olarak yasaktan yanayız. Yiyecek de hazırlıyoruz. Bu nedenle sigara içenleri dışarı davet ediyoruz. Ya da yasağı hatırlatıyoruz´ diyor.
Belçika´daki Türk kahvehanelerine henüz uğramayan sigara içme yasağının, önümüzdeki günlerde, bu işyerlerini de etkilemesi bekleniyor.

Comments are now closed for this entry