Brüksel'de STİB ve VDAB İşbirliği Yapacak

Gösterim: 3138

Mesleki Eğitim Konusunda Brüksel Toplu Taşıma Şirketi STİB ve İşçi Bulma Kurumu VDAB ile İşbirliği yapacağı bildirildi.

Mesleki Eğitim, Temizlik ve İmardan Sorumlu Devlet Bakanı Emir Kır´ın kabinesinden yapılan basın duyurusunu okurlarımızın bilgisine sunuyoruz..


Mesleki Eğitim, Temizlik Ve İmardan Sorumlu Devlet Bakanı Emir Kır´In Kabinesi

Brüksel Bölge Hükümeti´nde Mesleki Eğitimden sorumlu Devlet Bakanı Emir Kır, 19 Ocak 2010, saat 12:30´da, Brüksel Toplu Taşıma Şirketi STIB´den sorumlu Devlet Bakanı Brigitte Grouwels, İşçi Bulma Kurumu VDAB ve Bruxelles Formation yetkilileri ile birlikte, mesleki eğitim alanında bu kurumlarla gerçekleştirdikleri işbirliği anlaşmalarını basına sundular.

Toplantıda Bakan Emir Kır, STIB, Bruxelles Formation ve VDAB´nin 2009 yılında, toplu taşıma şirketinde çalışabilmek için gerekli meslekler konusunda eğitim düzenlemek üzere işbirliğine gittiklerini, 2009/2014 görev süresi içerisinde, sektörlerin ihtiyaçlarına göre, meslek sahibi olmaya yakın eğitimlerin gelişmesine ve güçlenmesine  büyük önem vereceğini belirtti.

6500 işçi ile çok önemli bir işveren olan STIB önemli miktarda kalifiye elemana ihtiyaç duymaktadır. Bu manada Bruxelles Formation ve İşçi Bulma  Kurumu VDAB´nın iş konusunda, bu kurumla işbirliği kaçınılmaz hale gelmektedir. Bu işbirliği, STIB´in ihtiyacına göre gerekli elemanların yetiştirilmesi için uygun eğitim metodlarının oluşturulmasını içermektedir. Böylece işsizlikle mücadelede, sektörün reel ihtiyacı göz önünde bulundurularak eğitim gerçekleştirilecektir. Bu iyi hedeflenmiş meslek eğitimleri sayesinde STIB de personelini yenileme şansı bulacaktır.

Bruxelles Formations somut olarak, STIB ile direk ilişkili, çok çeşitli meslek eğitimleri sunmaktadır. Bunlar arasında  şoför, elektromekanisien gibi meslekler mevcuttur. Bu alanlarda eğitim gören stajerler STIB ile yapılan özel kontrat (FPI-E) sayaesinde STIB´de direk çalışabiliyorlar.

Bu özel anlaşma sayesinde yine, Bruxelles Formation´da elektrik, kaynak konusunda eğitim alan stajerler eğitim sonrası stajlarını (4hafta boyunca) STIB´de gerçekleştirebiliyorlar.

Bir başka yenilik ise, bu anlaşma çerçevesinde, Bruxelles Formation, STIB işçilerine, bilgilerini tazelemesi, başka alanlarda çalışabilmelerini sağlayacak özel eğitimler düzenleyecektir.

Bruxelles Formation STIB´in yanı sıra üç ayrı kurumla benzer anlaşmalar gerçekleştirmiştir.
Bunlar sırasıyla : Feprabel - Finans ve sigortala aracıları federasyonu
: Colas Belgium – Yol yapında uzmanlaşmış inşaat şirketi
: IFP – Gıda endustürisi eğitim Merkezi

Comments are now closed for this entry