Türk Köyü Faymonville Al Bayrağımız ile Süslendi...

Gösterim: 2574Belçika-Faymonville´de her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen karnavala yine Türkiye damgasını vurdu. 

Türkiye Cumhuriyeti Anvers başkonsolosu Deniz Çakar, Brüksel Muavin Konsolosu Ali İhsan İzbul, MR Schaerbeek belediye meclis üyesi ve Brüksel Sular İdaresi Yönetim kurulu üyesi Sadık Köksal, Music Club başkanı İsmail Erdoğdu´nun yanısıra Belçika´nın çeşitli şehirlerinden gelen vatandaşlarımızın da katıldığı karnaval soğuk havaya rağmen oldukça coşkulu geçti.

Ardenen Dağları eteğindeki Faymonville´de ki şenliklere bu yılda çok büyük ilgi gösterildi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da kortejin en önünde Faymonville´li üç atlı süvari ellerinde bir büyük Türk Bayrağı ile yürüdüler. 

Faymonville´in Tarihçesi

Haçlı seferleri sırasında ordu için asker aranır. Bunun için tüm köyler tek tek basılır ve eli silah tutan herkes askere alınır. Faymonville´de ise herkes ay çöreği hazırlayıp ev ev dağıtır. 

Yani ´Biz Türküz, Türklerle savaşmayız´ demek isteyen Faymonville halkı haçlı ordularının komutanı köye baskın düzenlemeden köyü terk eder. Askerler gidince köylerine geri dönen Faymonville´e o tarihten itibaren  Türk Köyü denecektir. Köyün simgesi Türk Bayrağı. 1786´da ki gazete küpürleri Faymonville´den Türk köyü olarak bahsediyor. Adı köy, fakat kendi çok eski bir belediye olan Faymonville Belediyesi´nin adı ´Au VieuxSultan´ (Yaşlı Sultan) olarak biliniyor.

Comments are now closed for this entry