Bakan Emir Kır'dan Yeni Çöp Ayrışımı Kampanyası

Gösterim: 1888
Brüksel Bölge Hükümeti´ nde Kamu Temizliğinden sorumlu Devlet Bakanı Emir Kır, Brüksel Temizlik Ajansı, Fost plus ve Young & Rubicam reklam ajansı yetkilileri ile, zorunlu olan çöp ayrışımı ile ilgili halkı daha da bilgilendirmek amacıyla hazırlanan büyük medya kampanyasını basına tanıttı.

Çöp ayrışımının zorunlu olduğu 1 ocak 2010 tarihinden bu yana, yapılan araştırmada, 2009 yılı rakamlarına bakarak, mavi ve sarı torbalarda toplanan çöplerde kayda değer bir artış gözlenmektedir. 2009 yılının 5 haftasının 2010 yılı ile karşılaştırıldığında, mavi ve sarı torbalarda toplanan çöp miktarı 315,68 ton daha fazladır. ( Yaklaşık %25). Devlet Bakanı Emir Kır, ayrışımdaki bu başarının, Belçika´nın diğer bölgelerinde olduğu gibi, çöp torbalarının aşrı ücretlendirilmesiyle değil de sadece halkı iyi bilgilendirmeyle gerçeleştiğinin altını çizdi.

Bugüne kadar kampanya, ayrışımın zorunlu olduğuna vurgu yapmaktaydı. Bu hazırlanan yeni kampanya ile daha çok, karıştırılan mavi torbanın içeriği, hangi günler mavi ve sarı torbaların çıkarılabildiği gibi konulara vurgu yapılacak. Bazı vatandaşların düşündüğünün aksine mavi ve sarı torbalar haftada iki değil bir kere çıkarımaktadır. Bununla ilgili bilgilendirici broşur mahalle geçiş gününe göre posta kutularına dağıtılacak.
Mavi ve sarı torbaya neler konabileceğini açıklayan büyük afişler (300 adet) otobüs ve tranvayların üzerlerine, otobüs duraklarına ve çamaşıhanelerin (100) duvarlarına asılacak Ayrıca metrolara mavi torbanın içeriğiyle ilgili afişler (300 adet) asılacak.
Radio anonsları

Hazırlanan, ve neyin hangi torbaya atılacağını anlatan 20 saniyelik 8 ayrı anons radyolarda yayınlanmakta. Bu anonslar 6 frankofon 2 falaman radyoda yayınlanıyor. Ayrıca 3 farklı dilde yayın yapan radyoda, yayının yapıldığı dilde (Türkçe, arapça ve ispanyolca) yayınlanıyor.

Comments are now closed for this entry