Hemşerimizin Büyük Başarısı

Gösterim: 2944
Dr Murat MolaDüsseldorf’taki Thyssen Demir Çelik Nirosta AG’nin üretim bölümünde yöneticilik yapan 36 yaşındaki makine mühendisi hemşerimiz Dr. Murat Mola, yaptığı buluşla çeliğin maliyetini yarıya indirdi.

Demir-çelik sektöründe her yıl düzenlenen yarışmada 100 kişiyi geride bırakan Hemşerimiz Dr. Mola çeliğin içindeki nikelin oranını düşürüp aynı kalitede mal üretmeyi başardı. Thyssen, nikelin dünya piyasasında çok pahalı olduğu zamanda DR. Mola’nın buluşuyla milyonlarca Euro tasarruf edecek.

Dr. Murat Mola, çalışmasıyla ilgili şu bilgileri verdi; “Çin’deki çelik sektöründeki gelişmeyle piyasada rekabet oluştu. Çeliğin üretiminde kullanılan nikel gibi bir çok hammaddeye Çin’in aşırı talebiyle Avrupa’da fiyatlar yükseldi. Çelik üzerinde 3,5 yıl çalıştım ve 125 bin Euro’luk harcamam oldu. Bu olanağı Thyssen sağladı. Sonunda çelikteki nikelin oranını yüzde altıdan, yüzde bire düşürerek aynı kalitede üretimi gerçekleştirdim. Ürettiğim çelik uzay mekiğinde, petrol hatlarındaki borularda, gemilerde ve deniz altında denendi. Nitekim kalitesi ve kullanımı eskiye oranla daha iyi çıktı”

Yarışmada birinci olan Mola’ya 2.500 Euro’luk ödülü ile özel diplomasını Tyssen’in yöneticileri Dr. Franz Wahlers ve Dr. Ulrich Jaroni verdi. Mola, bu başarısı ile terfide aldı. Murat Mola’nın geliştirdiği çelik seneye üretilmeye başlanacak ve çelik, yarı fiyata mal olacak.

Dünya basını Mola’nın buluşunu Çeliği kurtardı olarak geçti.

Comments are now closed for this entry