Binfikir Oyuncuları Dünya Tiyatrolar Günü´Nü Kutluyor

Gösterim: 3521
2008 yılında çalışmalarına başlayan Binfikir Tiyatro Okulu öğrencilerinden oluşan Binfikir Oyuncuları, Brüksel´de, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü´nü kutluyor.
Kutlama programında Yönetmen Cüneyt Tamoğulları´nın yeni yorumuyla ilk kez seyirci ile buluşacak olan "Saint Nicolas, Nasrettin Hoca ve Gülmeyen Kız" adlı müzikli danslı çocuk oyunu dışında tiyatro ile ilgili konuşmalar, Binfikir Oyuncuları´nın yazıp oynadığı skeçlerden örnekler ve Sibel Dinçer yönetimindeki Gavur Gelinler Grubu´nun kısa bir dinletisi yer alıyor. Halk Ozanı Fakı Edeer ise etkinlik kapsamında  sanatseverlere Emirdağ yöresi köy seyirlik oyunlarını anlatacak.
"Saınt nıcolas, nasrettin hoca ve gülmeyen kız" 10. Kez sahnelenecek
Daha önce Binfikir Oyuncuları Tiyatro Grubu tarafından Belçika´da 7 ayrı kentte 9 kez sahnelenen ve 2500 izleyiciye ulaşan "Saint Nicolas, Nasrettin Hoca ve Gülmeyen Kız" adlı müzikli danslı .ocuk oyunu, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü nedeniyle 10. kez sanatseverlerle buluşacak.
Post Modern Köy´Den Örnekler Sahnede
Etkinlik´te Binfikir Yazım Atölyesi öğrencilerinden oluşan Binfikir Yazım Ekibi´nin Mizah Yazarı  Erdinç Utku rehberliğinde kaleme aldığı skeçlerden örnekler de yer alıyor. Skeçler, Sibel Dinçer´in yönetmenliğini yapacağı ve Binfikir Oyuncuları´nın dönem sonunda sahneleyeceği "Postmodern Köy" adlı komediden seçildi. Belçika´daki ucubik hallerimizin de iğnelendiği "Postmodern Köy"de  Türkler ve Belçikalılar´ın karşılıklı önyargıları ti´ye alınıyor.
Fakı Edeer Köy Seyirlik Oyunlarını Anlatacak
Belçika´da yaşamını sürdüren Halk Ozanı Fakı Edeer etkinlikte,  gelin almaya gidilirken oynanan "Efe Oyunu"; kına gecelerinde erkek evlerinde oynanan "Arap Oyunu"; düğünlerde oynanan "Deve Oyunu" ve Köroğlu koçaklaması ile oynanan  "Kasap Oyunu" gibi Emirdağ yöresi köy seyirlik oyunlarını anlatacak.   
Gavur Gelinler
Sibel Dinçer yönetiminde farklı  kökenlerden kadınlardan oluşan "Gavur Gelinler" sadece seslerini kullanarak müzik yapıyor. "Gavur Gelinler" şimdiye kadar  Fête de la Musique, les Halles de Schaerbeek, La Maison des Arts gibi kurumların organizasyonlarında yer alırken, çeşitli mahalle kutlamaları, sosyal içerikli bayramlar gibi etkinliklerde Türk Halk Müziği parçalarını söylemeye devam ediyor.
Giriş  Ücretsiz
27 Mart Cumartesi günü saat 14.00´den itibaren "Rue Gallait/straat 86, 1030 Schaerbeek"  adresindeki De Kriekelaar Kültür Merkezi´nde gerçekleştirilecek olan ve girişin ücretsiz olduğu Dünya Tiyatrolar Günü kutlaması  ile ilgili ayrıntılı bilginin This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. e-mail adresinden veya 0484 52 89 02 nolu telefondan alınabileceği bildirildi.

Comments are now closed for this entry