Gurbet Treni Kalktı

Gösterim: 2282

Türkiye ‘nin en çok döviz giren yeri olarak yarışmalara bile konu olan Emirdağ yaz tatilinin başlamasıyla birlikte Avrupa da yaşayan  gurbetçiler memleketlerine akın etti; fakat şu günlerde emekli gurbetçilerinin gitmesi ile birlikte ilçede tam bir sükunet hakim oldu.

Gurbetçi sezonu’nun açılması ile birlikte nüfusun hızla çoğalması hem Emirdağ esnafının yüzünü güldürüyor hem de çevre ilçeleri sevindiriyor. Tabela nüfusunun yaklaşık 3 - 4 katına çıkması Emirdağ da bir ili aratmayacak görüntülerinin ortaya çıkmasına vesile oluyor. Bunlardan en belirgin olanı yabancı plakalı araçlar,yoğun trafik manzaraları ve de hemen hemen her sokak da olan bir düğün  gurbetçileri ‘nin geldiğini işaret ediyor.

Öğle ki bu sezonda sadece gurbetçiler değil Türkiye ‘nin her yerinden insanlar bu sezon ekmek paralarını çıkartmak için Emirdağ’ına göç ediyor. Bayrakçısın dan kemercisine her türlü satıcı ekmek parası için Emirdağ’ına göç ediyor. Gurbetçi dönüşünün başlaması ile birlikte satıcılarda kendi dönüşlerini başlatmış oluyorlar. Avrupa da üçüncü nesil  Türkler eski nesile göre memleketlerine pek uğramıyor. Bundan en çok esnaf şikayetçi Emirdağ’ın önde gelen esnafları ‘genç neslin buraya gelmek istemediğini tatilini deniz de geçirerek tamamladıklarını söylüyorlar’ Maddi durumlarının eskiye nazaran daha kötü olduğunu vurgulayan esnaf gitgide gurbetçilerden ümidini kesmeye başlamış gözüküyor.

Eskiden amansızca harcama yapan gurbetçi; artık kesenin ağzını kısmışa benziyor. Senelerden beri gurbetçinin getirdiği dövizle geçinen esnaf burada herhangi bir yatırıma ihtiyaç duymamış, ama şimdilerde ‘bir fabrika olsa bir işletme olsa ‘denmeye başlanmış. Avrupa Ülkelerinin giriş şartlarını zorlaştırması ile birlikte gençlerin Avrupa hayalleri de suya düşüyor: Avrupa’ya gideceğim ümide ile okumayan geçler artık üniversite sınavlarına hazırlanıyor yada şimdiden bir meslek edinmenin gayreti içindeler.

Yatırım bakımında çevre ilçelere göre en az gelişmiş olan Emirdağ artık istihdam istiyor.      Fatih Bilgen

Image

Comments are now closed for this entry