Emirdağ Heyeti Türklerin ve Emirdağ'lıların en çok yaşadıkları yerlerden olan Gent'e geldiler.

 Emirdağ Heyeti, Türklerin ve Emirdağ’lıların en çok yaşadıkları yerlerden olan Gent’e geldiler. Geziye katılanlar,  Heyetten ; Emirdağ kaymakamı Akın Ağca, Emirdağ belediye başkanı Cengiz Pala, Emirdağ Emniyet müdürü Ali ihsan Avcı katıldı, Gent’ten ; yeni Gent Belediye meclis üyesi M.Sadık Karanfil ( Open-Vld ), BEB yönetiminden;  Osman Mızrak, Muhammed Ali Kaya, Mustafa Özdemir, Aydın dağ, Mustafa Morca ve Ahmet Alkan  katıldılar.
Burada siyasi ve dernek yetkilileri ile görüştüler ve akşamda BEB derneğinin  akşam yemeğine katıldılar. BEB yetkililerince Brüksel’den , Gent’e gelen Emirdağ heyetine Gent’in turistik ve tarihi yerleri gezdirildi ve onlara bilgi verildi. Gent şehrinden büyülenen konuklar, havanın soğuk olması ile geziyi kısa kesmek zorunda kaldılar. Daha sonra bilgi alan yetkililer Belçika’daki Emirdağ’lıların birlik olmaları için neler yapılması gerektiği şeklinde fikir alışverişinde bulundular. BEB (Belçika Emirdağ Birliği)yönetim kurulunca , heyete

Sleepstraat’ta , Restaurant Bosphorus’ta  onurlarına akşam yemeği  verildi. Akşam yemeğine katılanlar, Vlaman parlemontosu milletvekili Veli Yüksel (CD&V), Gent Belediye meclis üyesi  M.Sadık Karanfil(Open-Vld), Turkse Unıe (Türk Dernekler Birliği) Gent şube başkanı Şaban Gök, Eyad yönetim kurulu üyesi Necati Şevik ,AKP Emirdağ ilçe başkanı Hüseyin Duran, üyesi  Hacı Halil Yedikapı, Sami Demircan, Gazeteci Şükrü Sağlam. Emirdağ kaymakamı Akın Ağca “ Yemek için teşekkür ederek başlıyorum,  Sizlerin buradaki potansiyelinizi görünce yapamayacağımız hiçbir şey olamayacağını düşünüyorum. Ekip çalışması yaparak bir ayağı Belçika’da, diğer ayağı Emirdağ’da çalışma ekibi ile sizlerin proje ve çalışmalarınıza destek olacağımızı belirtmek isterim. Sizlerin dedeleriniz, ebeleriniz, anneleriniz ve babalarınız orada Emirdağ’da bakıma ve sevgiye ihtiyacı var. Yemesi içmesi, sağlık hizmeti ve temizliği ile ilgilenilecek bir yapı Emirdağ’da kurulabilir. Bunu birlikte başarabiliriz. Son zamanlarını rahat ve huzurlu yaşamalarını sağlamak için sizlerle çalışabiliriz. Teşviklerden yararlanmak için bölgemizde çok imkanlar var. Takım çalışması ilk olarak çalışmalarını Emirdağ’da başlatacağız. Hepine ilginizden dolayı teşekkür ediyorum.”dedi. Belediye Başkanı Cengiz pala “ bizleri sizler gururlandırıyorsunuz. Başarılarınızı duyduk ça  daha mutlu oluyoruz. Emirdağ’lılar burada olduğu için bizler bu Avrupa ya gelebiliyoruz, dün Brüksel’de de belirttim. Sizlere layık olması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Projelerimiz tek tek bitiyor. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için alt yapı hizmetlerini tamamlıyoruz. Çevre güzelliği ve yeşillendirmeye  de çok önem veriyoruz. Emirdağ fiziki güzelleşmeye devam ediyor. Bizleri burada ağırladığınız için teşekkür ediyorum.”dedi. Yemek  sırasında, karşılıklı sohbetler ile gece sona erdi. Hatıra fotoğraflarından sonra Emirdağ heyeti otellerine gitmek için yola çıktılar. Yarın Brüksel’de temas ve ziyaretler olacak.