İlçemiz Sanayisi Esnaflarının Son Durumu

Gösterim: 2925

Emirdag.com.tr olarak ilçemiz sanayisinde yaptığımız isminin açıklanmasını istemeyen esnafımızla röportajımızı yayınlıyoruz..

 

Emirdag.com.tr: Efendim öncelikle merhaba, sizi kısaca tanıyalım.

 

Esnaf: İlçemiz sanayisinde 20 yıldır Esnafım. Yaptığın meslek dalını ve ismimin yazılmasını istemiyorum.

 

Emirdag.com.tr: Sanayide işleriniz nasıl, krizden etkilendiniz mi?

 

Esnaf: İşlerimiz geçtiğimiz yıllara göre biraz durgun. Sanayide kriz var diyemem. Borcu olmayan esnaflarımızdan kimse de sorun yok. Borcu olanların işi zor. Günümüzde kredi borcu olanların işi çok zor. Kazançlarının tamamı bankaya gidiyor.

 

Emirdag.com.tr: Sanayinin hareketlenmesi için sizce ne yapılmalı?

 

Esnaf: İlçemiz sanayisinin kalkınması için en önemli faktör şu an da Tuvturk Araç Muayenesi. Sizde sitenizde daha önce birkaç defa haber yaptınız. Ama dikkate alan dahi olmadı. İlçemize Sabit Araç Muayene istasyonu kurulmalıdır. Şu anda mevcut  gezici Muayene istasyonu ayda bir defa 3 gün Emirdağ’ına gelmekte, maalesef bu 3 gün de sınırlı araç muayene etmektedir. İlçemizdeki araçların yüzde 80 i Emirdağ dışına;  Afyon’a, Sivrihisar’a gitmektedir. Muayene esnasında çıkan kusurlar maalesef oralardaki sanayilerde tamir ve bakımı yapılmaktadır.

Bu konuda maalesef ilçemiz Belediye Başkanından, Sivil Toplum Örgütlerine kadar hiç kimse  bir şey yapmamaktadır. İlçemiz Ticaret Odası Başkanı Abdil Demiral’ın çok girişken birisi olduğunu duyduk. İlçemizden giden Taburun yeri için YÖK’ten randevu aldığı duyduk. Ben inanıyorum ki Abdil bey bu konu ile de ilgilenecektir.

İlçemize sabit Muayene istasyonu kurulması durumunda; Bayat, Bolvadin, Kemerkaya, Özburun  burada araçlarını muayene ettirecektir. Emirdağ’ının canlanması sağlanacaktır.

Şu anda bizim gibi Bolvadin’de sabit muayene istasyonu yoktur. Yıllar önce  Bolvadin’e kaptırdığımız hizmetleri şimdi kaptırmayalım.

 

Emirdag.com.tr: Önceki belediye döneminde böyle röportajımız oldu, röportaj sonucunda sanayinin merdivenleri ve bazı yolları yapıldı. Yeni seçilen Belediye başkanımız ve ilçemiz sanayisi hakkında söylemek istedikleriniz?

 

Esnaf: Belediye Başkanımız Cengiz Pala, seçim öncesi 3-4 defa sanayi esnafını ziyaret etti. Sanayi esnafına bir takım sözler verdi. Seçildikten sonra esnafla, halkla iç içe olacağını söyledi. Ama henüz gelip esnafa teşekkür ziyareti yapmış değildir. Sanayi de birkaç esnafa geldiğini duyduk ama sanayinin tümüne bir ziyaret yapmış değildir.

Cengiz Bey, yaklaşık 3 aydır ilçemize yaptığı hizmetleriyle gerek ilçe merkezinin otopark düzenlemesi, gerek seyyar satıcıların düzenlemesi olsun takdir kazandı, sevilmeye başlandı.

İnşallah bu şekilde çalışmalarına devam eder. Emirdağ’ımız bir yerlere gelir.

İlçemiz sanayisinde bazı yollar bozuktur. Kanalizasyonlarda çoğu zaman tıkanma oluyor.

Belediyenin geçtiğimiz günlerde başlattığı Konya caddesindeki Asfaltlama çalışmalarını üzülerek gördük. Başkanımız Asfalt çalışması başlarken çok düzgün bir asfalt atılacağını söylemişti. Ama atılan asfaltın hiçbir yeri düzgün değil. Önceki asfalttan hiçbir farkı yok.

Bu şekilde sanayiye asfalt atılacaksa hiç atılmasın daha iyi.

Aynı şekilde Kanalizasyon problemi, Başkanımız seçildiği günlerde ilk sanayi kanalizasyonundan başlayacağını söylüyordu. Henüz adam akıllı bir kepçe vurulmuş değil.

Emirdag.com.tr: Başka söylemek istediğiniz neler var?

 

Esnaf: Her kim olursa olsun ben Emirdağ’ının daha iyiye gitmesini istiyorum. Bu sözlerimden kimsenin alınmasını istemiyorum. Yeni başkanımız Cengiz Pala’ya ve İlçemiz ileri gelenlerinin hepsine görevlerinde başarılar diliyorum.

 

Comments are now closed for this entry