Geniz Eti Hayat Kurtardı&

Gösterim: 3728
Sakarya Hastanesi Geniz Eti ameliyatı

Yıldırım Aydoğdu ve Nurgül Aydoğdu çiftinin 6 yaşındaki çocukları Onur Aydoğdu, 2 yıl önce burun içine soktuğu oyuncak araba lastiği ile yaşadı. Özel Eskişehir Sakarya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Op.Dr.Fatih Gören’ e çocuklarının kulak ağrısı, burun tıkanıklığı ve ağız kokusu şikayeti üzerine başvuran çift,  küçük Onur’ un şikayetlerinin tamamen cisimden kaynaklı olduğunu ve operasyon geçirmesi gerektiğini öğrendiler.

Nurgül Aydoğdu, “ Oğlumun burun akıntısı vardı. Burnu sürekli koku yapıyordu. Bu durum 2 yıl önce başladı. Oğlumu çeşitli kurumlarda birçok doktora götürdüm. Burnunu temizleyip ilaç verip gönderiyorlardı. Bu hafta tekrar hasta oldu. Doktor Fatih Bey’ e muayeneye getirdik. Kulağı ağrıyor ve burnu akıyor dediğim zaman doktor oğlumun burnunu da kontrol etti. Daha önce hiçbir yerde burnuna kamera ile girilip bakılmamıştı. Ve burnunda bir cisim olduğunu problemlerinin de bu yabancı cisimden kaynaklı olduğunu söyledi. Ayrıca oğlumda geniz eti de varmış. Geniz eti cismin boğaza kaçmasını engellemiş. Genelde geniz eti problem olur fakat bizim hayatımızı kurtardı.” dedi.

Operasyonu gerçekleştiren Op.Dr.Fatih Gören, “ Hastamız kliniğimize bu şikayetler ile başvurunca rutin KBB muayenemizi ve flexible fiber optik endoskopi ile bu şikayetlere yol açacak şikayetleri taradık. Hastanın sol burun deliğinde, arka kısımda yaklaşık 2-3 cm’ lik yabancı cisim ve arkasında çok büyük bir geniz eti vardı. Bu geniz eti sayesinde yabancı cismin genizden nefes borusuna kaçması engellenmiş, cisim burada sıkışıp kalmıştır. Endoskopik olarak sıkışan bu yabancı cisim çıkarılmış, tahrip ettiği bölgeler onarılmış ve geniz eti operasyonu da yapılarak bundan rahat nefes alması, ağız kokusu engellenmiş oldu. Burundaki yabancı cisimler nefes borusun kaçarken yutma refleksi devre dışı olduğu için direkt solunum yolunu tıkayabilirler. Hastamızın bu kadar süre içinde solunum yoluna kaçmaması sadece büyük bir geniz eti sayesinde, cismin bu bölgede sıkışması ile olmuştur. Şu anda hastamız sağlığına kavuşmuştur.” Dedi.   

Comments are now closed for this entry