Diş Gıcırdatma İhmal Edilmemesi Gereken Bir Durumdur

Gösterim: 1721

Bruksizm (diş gıcırdatma) genellikle uyku esnasında oluşan güçlü çene hareketlerinin neden olduğu çeneleri sıkma, dişleri gıcırdatma olayıdır. Toplumumuzda sık rastlanır. Genellikle bu alışkanlığa sahip bireyler bundan habersizdir. Diş gıcırdatma ve sıkma dişlerin tamamen kaybedilmesine bile yol açabilmektedir.

Diş gıcırdatma, sıkma ve çeneyi kenetlemenin genellikle gece uyku sırasında ortaya çıktığını söyleyen Özel Eskişehir Sakarya Hastanesi Diş Hekimi Dt.Abdulkadir Akkuş; gerekli önlemin alınmaması durumunda ciddi sağlık sorunlarının yaşanacağını, diş gıcırdatmanın şiddeti ve sıklığının dişlere zarar verecek boyutlara ulaşabileceğini belirtti.

Diş gıcırdatma alışkanlığı, psikolojik kökenli bir sorundur. Tedavi edilebilir bir durum olmasına rağmen, ihmal edilmesi halinde dişlerde ve çene eklemlerinde hayli sorunlara neden olmaktadır. Diş gıcırdatmanın fiziksel sıkıntı ve sorunların yanı sıra kişiyi psikolojik olarak etkileyebildiğini anlatan Dt.Akkuş, erken dönemde tedavinin önemine dikkati çekti. Splint veya gece plağı diye adlandırılan ve geceleri uyumadan önce dişlerin çiğneyici yüzeyleri üzerine geçirilen bir plakla tedavide başarılı sonuçlar elde edildiğini dile getirdi.

Dt.Akkuş; “ Sürekli birbirine sürtülen dişlerin mineleri zarar görür ve dişlerin boyu zamanla kısalır. Köklerinde taşıyabileceğinden fazla uygulanan basınçtan dolayı önemli hasarlar ortaya çıkar. Dişi çene kemiğine bağlayan bağlarda gevşemeler olur ve bu yüzden dişlerde sallanmalar, dökülmeler başlar. Önlem alınması durumunda dişetleri de ciddi boyutlarda zarar görür ve sık aralıklarla kanamalar meydana gelir. Çene eklemindeki kıkırdak dokuda ortaya çıkan tahribat nedeniyle eklem şikâyetlerinin artar ve kişi sürekli ağrı hissedebilir. Diş gıcırdatmanın geçmesi için mut¬laka stresi ortadan kaldırılması gerekir” dedi.

Comments are now closed for this entry