influenza tip A H1N1 (Domuz Gribi)

Gösterim: 1663

Meksika’ da ortaya çıkarak tüm dünyayı bir anda tehtit altına alan influenza tip A virüsünün insanlarda oluşturduğu solunum yolu hastalığı olan domuz gribi, şimdiye kadar insanlarda hastalığa yol açmamakta, sadece domuzlarda görülmekteydi.

Özel Eskişehir Sakarya Hastanesi Başhekim Yardımcısı Mikrobiyoloji Uzmanı Uzman Dr. Şaziye Barlas; “Şu anda mikroorganizmadaki değişikliğe bağlı olarak ortaya yeni bir formu (influenza tip A H1N1) çıkmıştır ve solunum yolu ile özellikle yakın temas, öksürmek ve hapşırmak suretiyle insandan insana bulaşabilmektedir. Klinik belirtileri gribe benzerdir. Bunlar; ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük, genel vücut ağrısı, halsizlik, üşüme ve bitkinlik şeklindedir. Bazen kusma ve ishal de görülebilir. Ağır vakalarda pnömoni, solunum yetmezliği ve bazen de ölüm görülebilmektedir. Hastalık özellikle genç ve orta yaş grubunu tutmaktadır. Kronik sağlık sorunu olanlar gibi bazı gruplarda domuz gribi ağır seyredebilmektedir. Son 2 hafta içinde hastalığın görüldüğü ülkelere ziyarette bulunmuşsanız ve başta 38 º C’den yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı, vücutta ağrı, yorgunluk/ kırgınlık, baş ağrısı, üşüme, kusma ve ishal gibi grip benzeri belirtileriniz varsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir. Böyle belirtiler sadece grip ya da domuz gribi hastalıkları sonucu ortaya çıkmaz. Zatürree, nezle, bronşit gibi başka birçok solunum yoluyla bulaşan hastalık da benzer belirtiler gösterebilir. Bu durumların ayırt edilebilmesi için en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gereklidir” , dedi. Dr.Barlas 

Korunmak için de şu tavsiyelerde bulundu; “En etkili önlem el yıkamadır. Öksürürken ya da hapşırırken ağız ve burnunuzu tek kullanımlık mendil ile kapatın ve mendili atın. Özellikle hapşırma ya da öksürme sonrasında ellerinizi su ve sabunla yıkayın. Alkol bazlı el dezenfektanları kullanılabilir. Hastalığın başlıca insandan insana, hapşırma, öksürme gibi yollarla bulaştığı düşünüldüğünden hasta kişilerle temastan kaçınmak uygun bir korunma yöntemidir. Kirli ellerle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmak buradaki virüslerin elleriniz yoluyla yayılmasına neden olabilir. Bol sıvı gıda tüketin, iyi beslenin, dinlenmeye dikkat edin. Virüs  70 º C derece ısıtılınca ölmektedir. İnsanlarda kullanılabilecek uygun aşı henüz mevcut değildir.”

Comments are now closed for this entry