İlçemizde De Domuz Gribiyle İlgili Önlemler Artıyor

Gösterim: 1448

Tüm Türkiye'de hızla yayılan "domuz gribi"yle ilgili önlemler ilçemizde de alınmaya başladı.

Geçtiğimiz Cumartesi günü ilçemiz Belediyesi tarafından ilçemizdeki tüm kurum ve kuruluşlar domuz gribine karşı ilaçlandı. İlçemiz Belediyesi Zabıta ekiplerinin yürüttüğü ilaçlama çalışmaları kapsamında ilçemizdeki okullar, sağlık ocakları, adliye, hükümet konağı, emniyet, huzurevi, Belediye ve vatandaşların sık kullandığı kurumlar ilaçlandı.

Yapılacak olan ilaçlamaların yarın da devam edeceği belirtildi. İlaçlamayla ilgili çalışmalar ve ilaçlamanın maliyetinin de ilçemiz Belediyesince karşılandığı bildirildi.

Aşılama Bugün Başlıyor

"Domuz Gribi" virüsüne karşı koruyucu bir önlem olarak yurt dışından sipariş edilen aşıların kontrollerinin tamamlanmasının ardından aşılama bu gün başlıyor. Aşı, ilk olarak sağlık personeli ve henüz yola çıkmamış hacı adaylarına yapılacak.

Aşıların Türkiye'ye gelen ilk partisinden alınan numuneler Hıfzıssıhha Laboratuarlarındaki ön ve son kontrolleri 28 Ekim Çarşamba günü tamamlandı. Testlerde bütün sonuçların olumlu olarak çıktığı açıklandı. Pandemi Bilim Kurulu'nun verdiği kararlar dahilinde planlanan ve icra edilen ''H1N1 Aşı Uygulamaları ve Takvimi''ne göre, ilk aşı uygulamaları ''sağlık personeline ve henüz yola çıkmamış hacı adaylarına'' yapılacak. Sağlık personeline aşı uygulaması yarın başlayacak. Aşılamalar, enjeksiyon yöntemiyle yapılacak, ABD'de kullanılan burundan sprey yöntemi Türkiye'de uygulanmayacak.

500 bin dozluk Novartis üretimi ilk parti aşılar, 81 ilin sağlık müdürlüklerince en geç yarın sabaha kadar sağlık kuruluşlarına sevk edilmiş olacak. Uygulama kapsamında, yurt genelinde 350 bine yakın sağlık çalışanıyla henüz yola çıkmamış hacı adaylarının aşılanması öngörülüyor. Hacca gidenler, Suudi Arabistan'da aşılanacak. Öğrencilerin aşılanmasına ise bu ay sonunda başlanacak.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bakanlık bürokratları, bilim adamları ve sağlık personelinin aşılanmaları ile ilgili görüntüler ve fotoğraflar, Bakanlık Basın Müşavirliği tarafından temin basın kuruluşlarına dağıtılacak.

Comments are now closed for this entry