Emirdağ Sağlıklı Yaşam Merkezi Sağlık Dağıtıyor

Hits: 692

Afyonkarahisar Emirdağ İlçesi Sağlıklı yaşam merkezi sağlık dağıtıyor. Emirdağ Toplum Sağlığı Merkezinde bulunan sağlıklı yaşam merkezi 2016 yılı Mart ayında kuruldu. Kurulduğu günden bu yana 441 hastaya hizmet verdi. Obeziteyle mücadele edilen sağlıklı yaşam biriminde hastalar ilk etapta 15 gün sonra aylık periyotlarla kilo kontrolü yapılıyor.
 Sağlıklı yaşam birimi hakkında Doktor Dudu Çakır’la görüştük. Çakır konu ile ilgili olarak
“Ben buraya 5.5 ay önce geldim. Burada Hemşire Yeliz Şenel ile birlikte çalışıyoruz. Geldiğimden bu yana her ay aratarak devam ediyor. Geldiğim ay 56 hastamız var iken, sonraki aylarda 100, 120, 135 ve bu ay halen bitmedi ama 213 hatamız takibe geliyor. Kilo vermek isteyenlerin %10 luk kısmına verdiğimiz diyet ve egzersizler zor gelip bırakabiliyor. Ama %90 lık bir kısmı düzenli olarak ideal kilolarına ulaşmak için takibe geliyorlar. Obetizeyle mücadele hem diyet programı hazırlıyoruz. Hem de günlük egzersiz programı veriyoruz.” Dedi.
Sağlıklı yaşam birimine başvuranlar önce detaylı ac karna bir kan tahlili yapılıyor. Tahlilin sonuçları ile birlikte yine aç karna birime başvurarak fazla kilolarla mücadele başlıyor.

Add comment