Prof. Dr. Muhsin Konuk'a Büyük Onur Ödülü

Gösterim: 4421
Prof Dr Muhsin Konuk

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Muhsin Konuk, İngiltere'deki Cambridge Üniversitesi tarafından 2008 yılında dünyada önde gelen bilim adamları arasında gösterdi.

Cambridge Üniversitesi, Moleküler Biyoloji alanında bireysel olarak yaptığı çalışmalar ve katkılardan dolayı AKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Muhsin Konuk'u, 2008 yılının lider bilim adamlarından biri olarak seçti.

Dünyanın önde gelen bilim adamlarından seçilmesinin gurur verici olduğunu belirten Konuk, ilk defa uluslararası bir ödül kazandığını ifade etti.

En büyük ödülün memlekete hizmet etmek olduğunu söyleyen Doruk, "Ödül almak için bu çalışmaları yapmadım. Ama yaptığımızın karşılığını almak gerçekten çok güzel. AKÜ'ye ilk defa böyle bir ödül kazandırdığım için mutluyum" diye konuştu.

Konuk'un, 2 yıl içerisinde uluslararası üst düzey dergilerde 20'ye yakın makalesi yayınlandı.
Muhsin Konuk Kimdir haberin devamında!

1964 yılında Emirdağ'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Emirdağ'da Atatürk ilkokulu ve Emirdağ Lisesinde tamamladı. 1984 yılında Selçuk Üniversitesi'ni bitirdi ve bir yıl süreyle özel bir eğitim kurumunda Biyoloji Öğretmeni olarak çalıştı. 1985 yılında Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji Bölümünde Araştırma Görevlisi oldu. 1998 yılında Selçuk Üniversitesinde Yüksek Lisansını tamamladı. Devlet bursu ile İngiltere'de (University of Wales, Swansea) doktora yapmak üzere görevlendirildi. Moleküler Biyokimya alanında Doktorasını tamamlayarak 1994 yılında tekrar Selçuk Üniversitesine döndü. 1995-1996 yılları arasında GATA Araştırma Merkezinde yedek subay olarak askerliğini tamamladı ve aynı yıl Doçent ünvanını aldı.

2002 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Moleküler Biyoloji anabilim dalına Profesör olarak atandı.Aynı yıl AKÜ Meslek Yüksek Okulları Koordinatörlüğü,Biyoloji Bölüm Başkanlığı ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı'na atandı. Bu arada kısa bir süre ile AKÜ Uluslar arası ilişkiler koordinatörlüğünü yürüttü.Üniversite tarafından kurulan bir çok komisyon ve kurulda görevleri bulunmaktadır. Halen Dekanlık görevini sürdürmektedir.

 

Akademik hayatı boyunca 4 kitap ve kitap bölümü ile 70'e yakın ulusal ve uluslar arası bilimsel çalışmaya imza atan Prof Dr Konuk'un yürüttüğü veya içinde bulunduğu çok sayıda projeler bulunmaktadır. 2005 yılında Avrupa Birliği Socrates-Erasmus programı çerçevesinde İngiltere'de doktora yaptırdığı üniversitede 1 hafta süreyle ders vermiştir. TÜBİTAK bilimsel araştırmalar komisyonluğunda da hakemlik görevi bulunmaktadır.Çeşitli uluslar arası dergilerde yayınlanan makalelerinden dolayı da defalarca Teşvik ödülleri almıştır.Yetiştirdiği çok sayıda Yüksek lisans ve Doktora öğrencisi bulunmaktadır.Avrupa Birliğince desteklenen projelerde Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde irtibat kişisi olarak gösterilmektedir.

 

Evli ve 3 çocuk sahibi olan Prof Dr Konuk, İngilizce (iyi) ve Almanca (Orta)  bilmektedir.

Comments are now closed for this entry