Oygem Hayata Geçti

Gösterim: 2076

Bir grup çalışkan okul idarecisinin bir araya gelerek oluşturdukları “Okul Yöneticileri Gelişim Merkezi “OYGEM” internet sitesi yayın hayatına başladı. Konuyla ilgili olarak sitenin yapımını üstlenen Burdur Kışlacık İlköğretim Okulu Müdürü Erdal Sertkaya “Başlarken “ adlı yazısında şunları yazdı “

Okul müdürlüğü Türkiye’ de hala meslekten sayılmayan, bununla birlikte eğitim yönetimi sistemi içinde en kritik yere sahip meslektir. Sistem içinde en alt kademede bulunan bu meslek şimdiye kadar önemsenmemiştir. Konu zaman zaman birkaç iyi niyetli yönetici tarafından ele alınsa da çok bir şey yapılamamıştır.

Hâlbuki bakanlık makamı da dâhil olmak üzere bütün makamların varlık sebepleri okuldur. Eğer varlık sebebi olan okullar ustaca yönetilmez ise; siz istediğiniz kadar iyi program hazırlayın, iyi öğretmen yetiştirin, en son teknolojiyi okula sokun çok fazla bir işe yaramayacaktır.

Bunu şöyle açıklayabiliriz belki:

Bir mutfak düşünün;  bu mutfak için en iyi aşçıları getirmişsiniz, en ünlü yemek tariflerini, en iyi malzemeleri almışsınız ve en iyi teknik alt yapıyla donatmışsınız, gel gör ki aşçı başı mesleğinin ustası değil. Siz buradan iyi bir yemek çıkacağını bekleyemezsiniz.

Çünkü:

Aşçıların iyi niyeti ve malzemenin iyi olması ancak bir yere kadar gidecektir.  İşi bilmeyen aşçı başı herkesin morali bozacak ve malzeme ne kadar iyi olursa olsun bu malzemeyi (kaynakları) heder edecektir.

Ya da savaşmak için istediğiniz kadar iyi asker ve silaha sahip olursanız olun iyi bir komutana sahip değilseniz savaşı kaybetmeye mahkûmsunuzdur.

Ki eğitim sisteminde, heder edilecek hiçbir kaynak olmamasına rağmen şimdiye kadar heder edilen insan ve diğer kaynakların haddi hesabı yoktur.  Bakanlık makamına gelen onca bakanımızın heyecanla işe sarılıp bir şeyler yapmaya çalışması yanında sonuç olarak bir arpa yol alınamamasının nedeni de burada saklı bize göre. Bu konu belki siyasal baskılardan, partilerin tabanlarının zorlamasından mıdır? Yoksa il yöneticilerinin taassubundan mıdır? Kadrolaşma hastalığından mıdır?  Bilinmez.  Yılan hikâyesine dönmüş durumdadır. Doğru dürüst bir yönetici atama yönetmeliği çıkarılamamıştır.

Okul müdürlüğü hala meslekten sayılmayıp ek görev olarak yürütülmektedir. Okul yöneticiliğini (7gün/ 24 saat) tam zamanlı bir meslek olmasına rağmen Türkiye’de hala öğretmenliğin yanında ek görev olarak yürütülebilecek bir iş olarak görülmektedir.

Ki okul yöneticilerinin neler çektiğini ne imkânsızlıklar altında bu görevi yerine getirme çabasında olduklarını ancak yaşayanlar bilir. Ama seslerini kimse duymaz.

Bu yüzden tüm okul müdürlerinin ortak sesi, ortak aklı, olacağını düşündüğümüz bu portalı hazırladık. Burada bilgi, belge, uygulanmış değişik  örnekleri paylaşarak, gündeme ait sorunların tartışarak ve çözüm geliştirerek, her yönden ve hep birlikte  gelişip, değişmek umudumuzdur.

Türkiye’nin bu konudaki en yetkin Bilim insanları da bize destek oldular. Kendilerine ne kadar teşekkür etsek azdır.

Ki bu sitenin vizyonu, misyonu dahil doğuşuna sebep olan sayın hocalarım

Prof. Dr. Aytaç AÇIKALIN’a,

Prof. Dr. Mehmet ŞİŞMAN’a,

Prof. Dr.  Selahattin TURAN’a   ayrı ayrı teşekkürü borç bilirim.

Gerçekten Binlerce okul idarecisinin faydalanabileceği site çok güzel olmuş. Erdal hocam birçok meslektaşının düşüncesine tercüman olmuş. Erdal hocam eline ve yüreğine sağlık olsun. Tüm okul yöneticilerinin ortak düşüncelerini dile getirmişsin. İyiki sen varsın.

Comments are now closed for this entry