Bolvadin'e 4 Yıllık Yüksekokul Sözü

Gösterim: 5970

Tabur gitti yerine ne kursak diye düşündüğümüz şu günlerde ilginç bir haberi Bolvadin'den aldık. Bolvadin'de yayın yapan yerel gazeteleri gündemde son günlerde açılacak olan 4 yıllık sağlık yüksekokulu haberleri var. Bolvadin'de yayın yapan Bizim Bölge Gazetesi'nin haberi aynen yayınlıyoruz

1977 – 1978 öğretim yılında 3 bölümle 6 derslik ve kıt kanaat imkanlarla hizmete giren Bolvadin Meslek Yüksekokulu bu günkü ortamına gelene dek çok mücadele verdiği gibi civar il ve ilçelerde olmayan alt yapıya sahip oldu. Gün geçtikçe teknik alt yapıya ve genişlemeye devam eden Bolvadin Meslek Yüksekokulu 2009 – 2010 yılı eğitim sezonunda bünyesine 3 bölüm daha eklenip, 3500 öğrenci sayısını 4300 öğrenci sayısına yükselterek başlayacak. Bu konuda Bolvadin’de geçmiş yıllarda bulunan siyasi erkan ve idari erkanın yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının vefakar çalışmaları küçümsenmeyecek durumda olması Yüksekokulun sahasının Kampus Potansiyelini yakalamasına getirilmiştir.

Türkiye genelinde ekonomik aktifliğin sağlanması için Üniversite ağının genişletilmesi insanların eğitim seviyelerinin yükseltilmesiyle eşdeğer olarak düşünülerek siyasilerin hedefi olarak programlanmıştır. Bolvadin Meslek Yüksekokulu 1977 yılında eğitime geçtiği yıllarda bir çok vilayette Yüksekokulun olmayışı da İlçe insanının başarısı olarak görülmektedir. Günümüze gelindiğinde ise eskiden kazandığı başarı ivmesini kampus alanı olarak potansiyelini genişletmekle sağlamıştır. Bolvadin insanının eğitime verdiği önemi hak ettiği yeri alamadığı da ilçe halkının beklentileri içerisindedir. Aydın insanların odak noktası olarak Bolvadin merkezini düşünen halk her ile bir üniversite düşüncesinden yola çıkarak Osmanlı başkenti Bursa “Hüdavendigar” iken Sancak Beyliğinin Bolvadin İlçesine verdiği her zaman ön planda düşünmüştür. Bu düşünce ile her zaman bir Bolvadin’li kendi adına bir üniversitenin hayaliyle yaşar.

Tüm bu düşünceler ışığını iyi kavrayan Bolvadin İlçe Kaymakamı Yunus Fatih KADİROĞLU harekete geçerek çalışmalara başlamıştır. Eğitim camiasının her kademesinde emeği geçen YİĞİTBAŞI ailesinin AKÜ Kurucu Rektörlüğünü yapan Prof. Dr. Şahabettin YİĞİTBAŞI hocayla birlikte, iktidar vekili Ahmet KOCA, Bolvadin Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doc. Dr. Hüseyin YILDIRIM, Bolvadin Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Yard.Doç. Dr. Cantürk KAYAHAN’la birlikte Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali ALTUNTAŞ’a ziyarette bulunurlar.

İlçe Kaymakamı Yunus Fatih KADİROĞLU’nun başkanlığında ve özverili çalışmaları ile yapılan ziyaretin özetini Kaymakam Bey gazetemize ziyaretinde özetle “yaptığımız ziyarette özellikle Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Şahabettin YİĞİTBAŞI hocamızın büyük emekleri vardır. Yüksekokul Müdürümüz Doc. Dr. Hüseyin YILDIRIM ve Yüksekokul Öğretim Görevlisi Yard.Doç. Dr. Cantürk KAYAHAN’ın uzun bir müddet içinde araştırmalar yaparak 100 sayfalık hazırlamış olduğu dosyamızla birlikte, Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet KOCA’nında aramızda bulunması ile özellikle Afyonkarahisar Kocatepe Üniversite Rektörümüz Prof. Dr. Ali ALTUNTAŞ söylediği gibi Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Şahabettin YİĞİTBAŞI hocamızın üniversitenin oluşumunda emeği büyüktür, hocamızın ilçesine ve yapılan çalışmaları takdirle karşıladığını, Bolvadin’e 4 Yıllık Meslek Yüksek Okulu kazandırılmasında her türlü destek olacağının sözünü vermesi katılımcıların hazırlanarak hakkını almada kolaylığını gösterdi. Eski hastane binamızın 4 yıllık Meslek Yüksekokulu olması durumunda Prof. Dr. Şahabettin YİĞİTBAŞI hocamızın görev alarak derslere girip destek olacağı bu konuda teknik donanımın tamamlanacağı da projemizin başarı ayaklarından birisidir” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Vekil Ahmet KOCA’nında katılarak 4 yıllık Meslek Yüksekokulun gelmesinde ekonomik giderlerin nasıl karşılanacağı şeklindeki sorumuza ise Bolvadin İlçe Kaymakamı Yunus Fatih KADİROĞLU “elimizde bulunan eksi hastanemizin teknik donanım, büro malzemeleri, laboratuar gibi yapılanmaları için 500 bin TL gibi bir paraya ihtiyacımız var. Öncelikle bu konuda Bolvadin halkımızın eğitime duyarlı olduğunu biliyorum. İlçe halkımızın vefakar duruşuna güvenerek ilçe kaymakamı olarak ben üstlendim. Bolvadin’de tek başına bu konuda destek olabilecek insanları biliyorum. Tüm insanımızla 4 yıllık Meslek Yüksekokulumuzu önümüzdeki öğretim yılına yetiştirmeyi planlıyoruz” şeklinde açıklamada bulundu.

Bolvadin İlçe Kaymakamımızın ilçemiz adına yapmış olduğu 4 yıllık Meslek Yüksekokul projesinin çalışmaları için siyasi kısır çekişmelerden uzak kalarak hizmeti başlatmasını taktirle karşılıyoruz. Tüm ilçe adına kendisini kutlar. Bu kutlu çalışmada her türlü desteği Bolvadin İnsanının vereceğini, birlik ve beraberlik içinde olacağımızı ilçe halkı adına buradan söz veriyoruz. İlçe Kaymakamı Yunus Fatih KADİROĞLU’na diyoruz ki, “kaymakam bey yolun açık olsun, ilçemizin gelişmesi için yapmış olduğun her hareketin mizanda önüne konacaktır. Bu konuda sonuna kadar seninle birlikteyiz. Peygamberimizin (SAV.) hadisinde “İlim Çin’de dahi olsa gidip öğreniniz” buyurduğu gibi yapacağın her çalışmada seninle tek yumruk olmaya hazırız” diyoruz.. (Bizim Bölge Gazetesi)

 

Ne diyelim, hayırlı olsun. At binenin; kılıç kuşananın...

Comments are now closed for this entry