Sbs Sonuçları Bu Gün, Öss Pazar Günü Açıklanacak

Gösterim: 2089

Fen, Anadolu, sosyal bilimler ve diğer bazı meslek liselerine öğrenci yerleştirmek amacıyla gerçekleştirilen ve 1 milyon ilköğretim 8. sınıf öğrencisinin katıldığı Seviye Belirleme Sınavı'nın (SBS) sonuçları bugün açıklanacak.

SBS sonuçlarının da katılarak hesaplandığı Ortaöğretim Yerleştirme Puanları akşam saatlerinde Milli Eğitim Bakanlığı'nın 'www.meb.gov.tr' internet adresinden öğrenilebilecek. Sonuçların açıklanmasının ardından puanı yeterli olan adaylar 13-17 Temmuz arasında tercih yapacak. Sınavla öğrenci alan okullara yerleşebilmek için sadece OYP'si 196 puan ve üzerinde olan öğrenciler tercihte bulunabilecek. Tercih ve talep işlemleri öğrencinin mezun olduğu ya da sınav başvurusunu yaptığı okul müdürlüklerince gerçekleştirilecek. İlköğretim 6 ve 7. sınıf SBS sonuçları ise ay sonuna doğru açıklanacak. Bir milyon 350 bin öğrencinin girdiği ÖSS sonuçları ise pazar günü açıklanacak. ÖSS sonuçları ÖSYM'nin www.osym.gov.tr' den duyurulacak.

YÖK, ÖSS'de öğrencilerin taban puanları daha kolay geçebilmelerini sağlayacak sürpriz bir düzenleme yaptı. Sınava giren öğrencileri yakından ilgilendiren düzenlemeye göre yüksekokullara başvuru için gerekli olan 145 taban puan ile fakülteleri tercih edebilmek için gerekli olan 165 barajı, geçen yıldan daha az netle geçilebilecek. Değişiklikte; bu yılki sınavda 165 puan yüzde 20 ortalama net başarıya, 145 ise yüzde 10 ortalama net başarıya endekslendi. Yeni düzenleme sayesinde yaklaşık 700 bin öğrencinin 165 barajını aşabileceği öğrenildi. 145 almak için ise 13-14 net yeterli olacak. YÖK son 2 yılda üniversite kontenjanlarını yüzde 15 ila 25 oranında artırmıştı.

Comments are now closed for this entry