Okul Korkusu

Gösterim: 1734

Yeni bir eğitim öğretim yılı daha başlıyor. Her sene olduğu gibi bu sene de okullu olmayı bekleyen pek çok minik var. Anaokulundan sonraki ilk deneyimleri, hatta bazıları anaokullu bile değil. Büyük bir heyecan, veliler için olduğu gibi minikler içinde. Bir yandan da korkutucu, Neden mi korkutucu?

Şimdi hep birlikte 6 yaşımıza bir geri dönelim. Her istediğimizin yapıldığı, dünyanın merkezinde bizim olduğumuzu düşündüğümüz, annemizin hep bir şekilde ilgi ve sevgisini her istediğimizde aldığımız bir durumdan büyüklerimizde hep gördüğümüz izlediğimiz çok çalışmayı gerektiren, bazen oyun oynamayı bile engelleyen bir yere gönderiliyoruz. Hem o büyükler sürekli dışarıdalar. Her istediklerinde eve de gelemiyorlar. Üstelik okul denilen yerde sadece bir tane öğretmenimiz var. İyi de sınıfta 30 çocuk daha var. Bu öğretmen nasıl benimle her an kalabilir ki?

Muhtemelen çocukların aklından bunlar geçiyor. Hele de okul gününe kadar annelerinden hiç ayrılmamışlarsa daha da çok korkuyorlar. Ya anneleri onları bırakır ve bir daha hiç gelmezse? Belki yeni bir kardeşin doğumuyla okula başlayan bir minik dost, yeni gelen kardeşi yüzünden artık okula gönderildiğini, anne babasının onu daha çok sevdiği için kardeşini değil kendisini okula gönderdiğini düşünebilir.

Neler yapabilirsiniz?

Çocuklarınızı anlamaya çalışın. Zor ve yepyeni bir deneyim onları bekliyor.

Onlarla okulları ile ilgili konuşun. Okula götürün, sınıflarını gösterin. Okul alışverişini eğlenceli hale getirin.

Edineceği arkadaşlar ile ilgili özendirici olun.

Sizden ayrılmak istemeseler bile doğru şekilde yaklaştığınızda sizden ayrılabileceklerini unutmayın.

Gerekiyorsa bir uzmandan yardım alın.

Comments are now closed for this entry