Halil Erenoğlu'nun Emirdağ Yazıları Kitabı Çıktı

Gösterim: 4611
1928 Emirdağ doğumlu Halil Erenoğlu 1950 yılında subay oldu. 1957 yılında Kore’de bulundu. 1958 yılında Japonya da evlendi. 1974 yılında emekli oldu. 1979 yılından beri İzmir’de ikamet ediyor. 1981-1983 arası İzmir Gümüldür’de Belediye Başkanlığı yaptı. İki çocuk babası Halil Erenoğlu “Emirdağ yazıları” isimli kitabı yeğeni Sibel Erenoğlu’nun sahibi olduğu SBL kitapevinde basıldı ve piyasaya çıktı.

Emirdağ yazıları Kitabında Erenoğlu Geçmişten tanıdık yüzler bölümünde Mavilioğlu Hasan Çavuş, Hamdi Barlas, Apişn Mehmet gibi bir çok renkli simaların biyografisini görmek mümkün. Halil Erenoğlu kitabın ikinci bölümünde anılarına yer vermiş. Emirdağ üzerine kitap yazılırda Emirdağ’ın tarihi olmazmı? Emirdağlıların aşiret geçmişi ve bin yıllık tarihe bakış başlıklarında tarihimize ışık tutacak bilgiler var. Kültür Mirasımız başlığı altında anlatılan fıkralar bile unutulmamış bu kitapta. Şiirlere Emirdağ resimlerine yer verilmiş. Emirdağ sözlüğü konusu ile farklı pencereler açıyor zihinlerde. Türk dil kurumuna bile gönderilecek ve kayıtlara geçmesi gereken deyimler ve sözleri bulabilirsiniz. Edebi ve Tarihi Bir bilgi kaynağı niteliği taşıyan bu kitabın ben Emirdağ’lıyım diyen herkesin evinde olmalı.

Sibel Erenoğlu Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney ve Belediye Başkanı Cengiz Palayı Ziyaret ederek Halil Erenoğlu imzalı kitap hediye etti. Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney; “Emirdağ yazıları adlı kitabı toplumumuza kazandıran Halil Erenoğluna teşekkür ediyorum. Emirdağ’ın Değişik Yüzünü, Kültürünü çeşitliliğini renklerini ortaya koyan bir eser olmuş. Bu kitabın değeri belki şimdi anlaşılmaya bilir ama ilerde Emirdağlılara ışık tutacak kaynak bi eser olarak görüyorum” dedi. Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala “İlçemizle alakalı güzel eserler kitaplar var Halil bey’in bu eseri diğer yayınlanmış olan eserlerin eksiğini yazdığı konularla tamamlamış diye değerlendiriyorum. Halil Erenoğlunun Emirdağına kazandırdığı bu eserden dolayı kutluyorum” dedi.

Sibel Erenoğlu yaptığı açıklamada “Kitapla ilgili yaz aylarında Eskişehir de İmza günü düzenleyeceğiz. İnce eleyip sık dokuyup titiz bir çalışma sonucu ortaya güzel bir eser çıktı. Emirdağ’lı hemşerilerie hayırlı olsun” dedi.

Comments are now closed for this entry