Urfalı 40. Sanat Yılı Anısına Okuyucularına Armağanı

Gösterim: 1423

              Emirdağlı Yazar ve şair Ahmet Urfalı’nın 40 yıllık sanat hayatı, yazar Gazi Durusu tarafından kitap haline getirildi.200 sayfalık kitapta Ahmet Urfalı’nın hayatı,sanatı, edebi kişiliği ile değerlendirmeler yapıldı. Eskişehir’de okuyucuların beğenisine sunulan eser, edebiyat eleştirmenleri tarafından şiir severlere tavsiye edildi.
              Yazar Gazi Durusu ,’’Ahmet Urfalı Kaf Dağına Uçan Şair ‘’ adını taşıyan kitabın önsözünde şunları yazdı:’’Yazdığı şiirlere bakarak kimi eleştirmenler ona , “Kaf dağına uçan şair,’’ dedi. Kimi , gül metaforunun şiirlerinde çok geçmesi sebebiyle’’ gülün kıvrımında barınan şair’’ olarak niteledi. Geleceğe dair ümit ve düşlerini görerek kimisi de’’ ulu hayallere yatan şair’’ bildi, Ahmet Urfalı’yı.  O, her zamanki ağırbaşlılığı ile “Ben kendimi; ülkeme, milletime,tarihime, Türkçeme borçlu hissediyorum. Suyunu içtiğim,havasını soluduğum topraklara vefa borcumu ödemek için sürekli okuyorum ve yazıyorum. Elimden keşke başka şeyler de gelseydi de onları da yapabilseydim.’’ diyerek karşılık veriyor dostlarına.
          Şair Ahmet Urfalı adına, Eskişehir Kültürevi yöneticileri olarak eğitimci, mizah yazarı Mehmet Sadık Bozkurt’la beraber hazırlanan şiir dinletisi, Eskişehir Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Urfalı:''Programda yaptığım konuşmada: “Umudun ve sevginin şairi Urfalı, sürekli yeni ufukların yolcusu olmak  arzusundadır.Şiirlerinde estetik bir bütünlük, felsefi bir derinlik vardır. Türkçenin sesindeki ahenk güzelliğini şiirlerine yansıttı.’’ Sözleri ile onun sanatına temas etti.Söz konusu programda; şairin dostlarından üniversite

hocaları,sanatçı arkadaşları, öğrencileri, çocukları konuşmalar yaptılar.Şiirlerinden örnekler okundu. Yoğun bir dinleyici kitlesinin program sonuna kadar kalmaları ve programı zevkle takip etmeleri yapılan etkinliğin amacına ulaştığını gösterdi. Ayrıca yerel, ulusal ve Avrupa basını bu etkinliğe yer verdi, gazete köşe yazarları konu ile ilgili yazılar yazdılar.Urfalı :''Gönlüm beni bu güzelliğin sonsuza kadar yaşaması için derli toplu bir çalışma yapmamın gerekliliği düşüncesine sevk etti.''dedi. Urfalı, Programda yaptığı teşekkür konuşmasında; “Kendisine rüya gibi bir gün yaşatıldığını, bu programla birlikte sorumluluğunun daha da arttığını’’ belirtti.

Add comment


Security code
Refresh