Emirdağ Gönül Elçilerini Arıyor

Gösterim: 1359

Afyonkarahisar Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Osman Çizmeci, “Gönül Elçileri” projesi kapsamında koruyucu aile uygulamasının Afyonkarahisar da ki işleyişi hakkında Emirdağlı vatandaşlarla Emirdağ Kültür ve Sanat Merkezinde toplantı düzenledi.
‘Gönül Elçileri’ adlı bir projesinin yaşatılması amacıyla toplantılar düzenlediklerini söyleyen Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Çizmeci“ Gönül elçileri bizim değerlerimiz olan hayırseverlik duygularının üst seviyeye çıkarılması felsefesine dayanıyor” dedi.
‘’Gönül Elçileri’’ konulu programın açılış konuşmasını yapan Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala konuşmasında şu satırlara yer verdi ‘’ Sayın Kaymakamım saygıdeğer konuklar öncelikle hoş

geldiniz. Sevgili hemşerilerim biz öylesine büyük bir geçmişe ve öylesine büyük bir ecdada sahibiz ki, Osmanlı sokakta dilenen insanları bile toplamış hazineden yardımlar vermiş. Sokakta hiç kimseyi yoksul ve ihtiyaç sahibi olarak bırakmamış. Birde İslam dinine baktığımızda Komşun aç iken sen tok yatamazsın diyor. Son zamanlarda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın titiz politikaları ile beraber bu hassasiyetimizi yeniden inşa etmeye çalışıyoruz. Söyle bir düşünün Emirdağ’ı ele alacak olursak biz yurtdışına ve şehirlere çok göç veren bir ilçeyiz. Hala da göç devam ediyor. Her taş kendi yerinde ağırdır bizim büyüklerimizde kendi topraklarında mutlu yaşamayı istiyorlar. Çünkü bu topraklarda doğmuş bu topraklarda büyümüş ve son günlerini bu topraklarda geçirmek istiyorlar. Devletimizin politikalarına baktığımızda aynı dinimizin emrettiği kaideleri yerine getirmeye çalışıyorlar. Tabi bunu ne kadar yararlı buluyoruz diye yargılamamız gerekiyor. İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olanıdır hükmü çerçevesinde insanları kapı komşusundan haberdar edebilmek, ihtiyaç sahiplerinin ellerinden tutup, bir insana bende faydalı oldum anlayışını hâkim kılabilmek için mücadele etmeliyiz. Bu anlamda gönül elçileri gerçekten üzerinde durulması ve işlenmesi gereken bir unsurdur. Öte yandan sosyal devletin bir unsuru da muhtaç olan vatandaşlarına hizmet etmektir. Bu hizmeti yaparken, devlet, millet kaynaşmasının da olması gerekir. Bu anlamda gönül elçilerimizi önemsiyoruz. Gönül elçilerimizin ilk basamağı olan koruyucu ailelerle ilgili olarak istediğimiz seviyeye ulaşmayı arzu ediyoruz.’’ Dedi.
Daha sonra ‘’Gönül Elçileri’’ projesini tanıtan aile ve sosyal politikalar il müdürü Osman Çizmeci yaptığı konuşmasında projeyi misafirlere sunum halinde anlatırken ‘’ Toplantılardaki amacımız meslek kuruluşlarını bilinçlendirmek ve koruyucu aile uygulamasının ilimizdeki çıtasını üst seviyeye ulaşmasını sağlamaktır. İlerleyen günlerde toplantılarımızın yoğunluğu artacak. Gönül elçileri bizim değerlerimiz olan hayırseverlik duygularının üst seviyeye çıkarılması felsefesine dayanıyor. Bu anlamda Afyonkarahisar’ın bu güzel ilçesi Emirdağ’da şuan sadece 1 tane koruyucu aile bulunmaktadır. Emirdağ’da koruyucu aile sayısının artmasını istiyoruz. Çünkü biz gerek maddi gerekse de manevi olarak sonsuz desteklerimizi veriyoruz.’’ Dedi
İl Müdürü Çizmeci ’nin konuşmasından sonra toplantıya katılım gösteren davetlilerin soru ve önerileri dinlenerek karşılıklı soru cevap şeklinde  ‘’ Gönül Elçileri’’ projesi tartışıldı.
Kapanış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Emirdağ İlçe kaymakamı Akın Ağca kapanış konuşmasında ‘’ Öncelikle gelen bayan arkadaşlara teşekkür ediyorum tabi ki onları getiren eşlerine de teşekkür ediyorum. Ayrıca eşlerini getirmeyen arkadaşlara da kırgınlığımı bildiriyorum. Sebebi şu, bu çalışma koruyucu aile ile ilgili çalışmadır. Ailede sonuç olarak kadın ve erkeğin oluşturduğu bir yuva, tek parça halinde bu yuva inşa edilemez. Sizlerden ricam burada anlatılanları eşlerinizle konuşun, paylaşın belki kendi ailevi durumları uygun olmayabilir fakat çevresinde komşusunda ya da bir arkadaşında durumu iyi olan insanlar bulunabilir. Onlara burada anlatılanları lütfen aktarın. Devletimiz bana göre çok doğru bir yaklaşımla koruyucu aile modelini oluşturdu. Çok doğru diyorum çünkü devlet olarak siz ne kadar çocukların yurtlarda maddi imkânını mükemmel şekilde karşılasanız bile o çocuğun sevgiye olan ihtiyacını karşılayamıyorsunuz. Dolayısıyla biz bu aile ortamını sağlamak zorundayız. Emirdağ’da bu iş için uygun bir ilçedir. Emirdağ olarak bu projeye destek vermenizi bekliyorum. Şimdiden yaptığınız ve yapacağınız katkılar için hepinize teşekkür ediyorum.’’ Dedi.

Add comment


Security code
Refresh