Eğitimde Bir Numara Olmalıyız

Gösterim: 1275

Emirdağ'da ki Eğitim ve Öğretim çalışmalarıyla ilgili planlama ve genel değerlendirme toplantısı yapıldı. İlçe Milli Eğitim konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıya Emirdağ Kaymakamı Akın Ağca, Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala,İlçe Milli Eğitim Müdürü Turgut Karakış, İlçemiz Okul Müdürleri, İlçemiz Mahalle Muhtarları ve Okul aile birliği başkanları katıldı.

Toplantıda; İlçemiz eğitim sorunları çözüm önerileri, eğitimde başarının artırılmasına yönelik alınabilecek tedbirler paylaşıldıktan sonra, sorunların tespiti ve çözüm önerilerinin raporlaştırılarak sunulması istendi. Tüm yöneticilerimizin uhdelerinde bulunan işleri yerinde ve zamanında takip etmeleri gerektiği önemle belirtildi Toplantıda konuşan ilçe Kaymakamı Akın Ağca Emirdağ'daki eğitim düzeni hakkında istişare yapmak adına böylesine bir toplantıyı düzenlediğini belirtere '' Eğitim konusunda hepinizin görüşünü önemsiyorum ve hepinizin görüşünü

almak istiyorum. İstişare tarihimizde ve dinimizde önemli bir unsurdur. Emirdağ'da başarıya ulaşmak istiyorsak eğer bunun içinde istişare yapmamız şart. Burada hepinizin fikirlerini , önerilerini dinleyeceğiz. Tabi ki her öneriniz gerçekleşecek diye birşey yok istişare yapmamızdaki amaçımızda bu zaten bize en uygun öneriyi veya fikri uygulayacağız. Şimdiden katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum. İnşallah düzenlemiş olduğumuz bu toplantı ilçemiz eğitimi açısından yararlı olur.'' dedi

Genel olarak ilçemizdeki mevcud okulların ilkokul ve ortaokul olarak ayrılması konusunda hemfikir olunurken, İlçemizdeki hangi okulun ilkokul hangisinin ise ortaokul olması konusunda katılımcıların önerileri ve istekleri dinlendi. Emirdağ'da ki eğitim düzeni hakkında açıklama yapan Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala konuşmasında '' İlçe olarak Eğitimde istediğimiz yerde değiliz. Afyonkarahisar'ın 18 ilçesinden 1. sırada olmamız gerekmektedir. Biz yerel yönetimler , Eğitim, Hastaneler vs. olarak çok geri kalmışız. Ama biz hak edene hakettiği değeri vermeliyiz. Bu memleket bizim ve memleketimiz için elimizden geleni yapmalıyız. İlçemizin ortak değerlerine sahip çıkmalıyız. Eğitimi Emirdağ'a yakışır bir düzeye getirmeliyiz. Emirdağ Belediyesi olarak ta Eğitim konusunda her türlü desteği vermeye hazırız.'' dedi.

Emirdağ'ın gerçekten diğer ilçelere bakarak her anlamda büyük olduğunu belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Turgut Karakış ''Dinarda geçtiğimiz hafta 18 ilçenin katıldığı toplantıya katıldım. Ve orada Emirdağ'ın gerçekten büyük olduğunu farkettim. Eğitim konusunda şuanda Orta Okul ve Lise olarak Afyonkarahisar'da 6. sıradayız. Emirdağ'da Eğitim konusunda İlçemiz Kaymakamlığı,İlçemiz Belediyesi sivil toplum kuruluşları ve velilerin gerçek anlamda çok büyük destekleri var. Bu destekler sayesinde Emirdağ Eğitim konusunda çok iyi yerlere gelecektir. Amacımız Emirdağ'da ki çocuklarımıza kaliteli bir eğitimi nasıl veriririz ve kaliteli okulları kazandırmak adına neler yapabiliriz düşüncesi içerisindeyiz.Planlamaya çok önem veriyoruz. Örneğin A köyünde 15 öğrenci varken B köyünde 35 öğrenci ile karşılaşıyoruz. Bunun planlamasını yapmalıyız. Okulları sadece okul ve çocuklarınız olarak düşünmeyin. Okulları bütün bir Emirdağ olarak düşünmeliyiz.'' diye konuştu.

İlçemiz Kaymakamı Akın Ağca Emirdağ'ın potansiyel olarak 3. sırada olması gerektiğinin altını çizdi. ''Eğitim konusunda istikrarı yakalamanın önemini belirten Ağca, Emirdağ'da ki başarı istikrarlı olmalı seneden seneye de değişmemeli. Biz öyle temeller atmalıyız ki, Emirdağ eğitim konusunda her yıl 3. sırada olsun. Bunuda birlik ve beraberlikle başarabiliriz. Okul konusunda yanılgılara düşmeyin A okulu bana çok uzak benim çocuğum B okuluna gitsin yada A okulu daha güzel gibi düşünürsek yanılırız. Emirdağ'ı bir bütün olarak düşünmeliyiz.'' diye konuşan Ağca konuşmasının ardından katılımcıların soru ve önerilerini dinledi. Hemen hemen her katılımcının söz alarak önerisini beyan ettiği toplantıda ortak görüş ilkokul olarak belirlenecek okulların gerek bina yapısı olarak gerekse de trafik açısından uygun olmasıydı. Toplantıda net bir karar çıkmazken düşünülmesi gereken ilkokul ve ortaokul yerleri ise Aziziye ilkokulunun Orta Okul, Sağlık Meslek Lisesinin Metem binasına taşınması, Metem binasının ise Hastene yanındaki mevcut binaya taşınması gerektiği görüşüydü. Toplantıdan çıkan karar ise hangi okulun ilkokul hangi okulun ise ortaokul olacağı önümüzdeki günlerde belli olacaktır.

Add comment


Security code
Refresh