BEB'ten Emirdağa 4 Yıllık Fakülte Talebi

Gösterim: 1556

Beb Yök ToplantıBelçika Emirdağ Birliği (BEB) Yüksek Öğretim Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya ve 39 üniversite rektörünü Gent'te ağırladı. BEB yöneticileri, YÖK başkanı ve Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Rektörünü bir arada yakalayınca, Emirdağ'a 4 yıllık fakülte açılması isteğini yinelediler. Emirdağ'da fiziki alt yapının olduğunu ve yurt inşaatınında hızla ilerlediğini ifade eden yöneticiler, artık görevin YÖK ve rektörlükte olduğunu belirttiler. Kocapete Üniversitesi Rektörlerü Prof.Dr. Mustafa Solak ise "Emirdağlı kardeşlerimizin bizleri burada ağırlamalarından dolayı memnuniyetimi belirtmek istiyorum.

Emirdağ'a 4 yıllık fakülte açmamız için akademisyenlere ihtiyacımız var. Onları ilçelere getiremiyoruz. Bu sadece Emirdağ için değil, diğer ilçeler içinde geçerli. Sıkıntımız daha çok açılacak fakülteye öğretim görevlisi bulabilmek."


YÖK başkanı Prof.Dr. Gökhan Çetinsaya ise "Öncelikle misafirperverliğiniz için teşekkür ediyorum. İki konuya temas etmek isterim. Birincisi Belçika'daki Emirdağ'a ne yapabiliriz, daha sonra Afyon'daki Emirdağ'a neler yapabiliriz. Buradaki çocukların daha çok eğitim sınıfına katılmalarını amaçlıyoruz. Burada lobiler oluşturarak buradaki gençlerimizi yüksek öğrenime taşımak, kazandırmak lazım. Burada olmuyorsa buradaki öğrencilerimize, Türkiye'de kanallar çok açık. Kayıt sınavları kaldırıldı. Kontenjanlar çok, öğrenciler direk kayıt yaptırarak üniversitelerde okuyabilirler. Türkiye'de aldığı diploması Türkiye Üniversiteler Birliği'ne bağlı olduğu için burada Avrupa'da tanınıyor. Ya da burada üniversitelerde okuyan öğrenciler Türkiye'de bir iki yıl okuyarak hem kendisini güçlendirecek hem de bize renk katacaktır. Biz Türkler, Belçika'da mümkün olduğu kadar akademisyen yetiştirmesi lazım. Belçika'da nasıl siyasi platformda senatör, milletvekili, başkan ve yardımcısı çıkarıyorsak aynı zamanda Profesörler ve doçentlerde yetiştirmemiz lazım. Bu oluşumla Türkiye ve buradakilerle ortak proğramlar yapmalıyız. Gelelim Afyon'daki Emirdağ'a neler yapabiliriz. Kurallar ve kriterler oluştuğu takdirde 4 yıllık fakültelere izin veriyoruz. Küreselleşme denen olgu ile gençlerimiz artık eğitimlerini büyük merkezlerde yapmak istiyorlar. Bu yüzden ilçelerimize 2 yıllık meslek yüksek okulları düşüyor. Bunlar aşılamaz mı? Evet aşılabilir. İlçenin sahip çıkması lazım. Öğretim görevlileri içim lojman, öğrenciler için yurt yapacaksın. Gerekirse o ilçenin kalkındırma derneği öğretim görevlisine extra maaş verecek, ödüllendirecek. En iyi öğrencilere burs verecek. Bu şekilde maliyetli bir işe dönüyor. Sizler Emirdağlı öğrencilere burs da verebilirsiniz, ODTÜ'de okusun, Boğaziçi'nde okusun. Gelsin Belçika'da okusun. Biz Emirdağ'ı başka yönden kalkındırmalıyız. Her Emirdağlı üniversitelerde okudukça ve pozisyon aldıkça Emirdağ daha çok kalkınacaktır. Hepinize bizi ağırladınız için teşekkür ediyoruz. Teşekkür ediyorum" dedi.

Add comment


Security code
Refresh