Emir Baba Dergisi Yayınlandı

Gösterim: 1343

''EMİRBABA'' Haber Bülteni'nin ikincisini yayınladı ve haber bülteninde; ESAB’ın faaliyetleri renkli, cıvıl resimlerle süslenerek, özlü ifadelerle anlatılıyor.
               EMİRBABA’da,  ESAB Başkanı Şair-Araştırmacı-Yazar Ahmet URFALI yazdığı “Neden ESAB?” başlıklı başyazısında; “ESAB bir ihtiyaçtan doğdu. Emirdağ’ın düşünen insanları, artık sanat ve kültür adamlarının meydana getirdiği ürünlerin çeşitli etkinliklerle tanıtılmasını görmek istemektedir. Ortak projelerle dünyanın her yerinde yaşayan hemşehrilerine ulaşmak istemektedir. İşte bu amaçla; 29 Ocak 2012 günü  sanat dostları, şair ve yazarlar biraya gelerek Emirdağ Sanatçılar Birliği (ESAB) adı altında Emirdağlı kültür, sanat, edebiyat insanları arasında yakınlaşma ve dostluk duygularının oluşmasına ve gelişmesine katkı sağlamak üzere birlik kurulmasına karar verildi. Daha sonra Eskişehir’deki sanat ve kültür adamlarının yoğun ilgisi nedeniyle Eskişehir kültürü ile Emirdağ kültürünü kaynaştırma gereği hasıl oldu ve bu maksatla ESKİŞEHİR-EMİRDAĞ KÜLTÜR VE SANAT DERNEĞİ adı ile 17 Nisan 2013’te resmi

müracaatını yaptı ve kuruluş için atılan ilk adımdan sonra bugüne kadar yapılamaz, başarılamaz denilen etkinlikleri gerçekleştirdi. ESAB'ın amaçları;“•Eskişehir-Emirdağ kültürünü kaynaştırmak,•Tarihî, kültürel ve sosyal bağlarla birbirine bağlı Emirdağ halkının içinden çıkan ve sanatla iştigal eden bütün paydaşları bir çatı altında toplamak.•Dünyanın değişik yerlerinde bulunan Emirdağlı sanatçılarla iletişim kurmak.•Yurt içi ve yurt dışındaki hemşehrilerimizin Emirdağ ile ilgilerini pekiştirmek için etkinlikler düzenlemek.•Emirdağ sanatçılar ansiklopedisi hazırlamak.•Emirdağ halkının yoğun olarak yaşadığı yerlerde‘’Emirdağ Kitaplığı’’oluşturmak gayesi etrafında toplanıldı''dedi.

Add comment


Security code
Refresh