HAYATIMIZ SINAV

Gösterim: 3055
emirdag.com.tr Ercan Yalçın

Herkes şikâyetçi bu yoğun tempodan. Öğrenciler, analar, babalar.

            Çocuklarımız 10 - 11 yaşına geldiğinde başlıyor sınava girmeye. Dolayısıyla çocuklarımız 10 – 11 yaşlarından itibaren bir yarışın içinde buluyorlar kendilerini. Bu yarış, kişi mesleğinde arzu ettiği seviyeye gelene kadar sürüyor.

            Günümüz eğitim sisteminde sınavların sayısının arttığı sanırım herkesçe malumdur. Öğrencilerimiz 5. sınıfta Bursluluk Sınavı ile başlıyorlar maratona.  Ardından 6,7. Sınıfta  -ilki bu sene yapılacak olan-   SBS (Seviye Belirleme Sınavı), 8. Sınıfta –bu sene sonuncusu yapılacağı duyurulan- OKS; lise son sınıflarda ÖSS; üniversite mezunları için KPSS;  meslek sahibi olduktan sonra da mesleki kariyeri geliştirme sınavları geliyor.  Görüyorsunuz değil mi   “S” ler hayatımızda ne kadar büyük yer tutuyor. Sanırım birçoğumuza gına geldi bu sınavlardan.

            Peki, ne yapmalı? Bütün bu sınavları protesto mu etmeli?

            Asla!   Tavşan dağa küser dağın haberi olmazmış misali bu durumda zarar görecek olan insanın kendisidir.

            Mademki sınavlar hayatımızın vazgeçilmezi,  o zaman sınavlarda başarılı olmanın yollarını arayacağız. Öncelikle tüm öğrencilerimizin kendilerine bir hedef belirlemeleri gerekmektedir. Hedef belirlemeden yapılan çalışmanın başarıyı getirmesi beklenemez. Belirlenen hedefe ulaşabilmek içinse çalışmak yetmez, planlı çalışmak gerekir. Sınava girecek olan tüm öğrencilerimiz,  kendilerine bir çalışma planı çıkarmalıdırlar. Belirlenen hedeflere ulaşabilmek için hazırlanan çalışma planında tüm derslere yeterli zaman ayrılmalıdır ve plan aksamaya uğramadan uygulanmalıdır.

Sevgili öğrenciler,  dersin derste öğrenileceği gerçeğini asla unutmadan, okullarınızda öğretmenlerinizin sizlere anlattıklarını çok iyi dinlemelisiniz. Sizler için kılavuz, daima okul ve öğretmenleriniz olmalıdır.

            Hemen bütün sınavların haziran ayı içinde yapıldığını düşünürsek önümüzde altı aylık uzun bir hazırlanma süresi var. İlköğretim 5. Sınıf öğrencisinden lise son öğrencisine kadar sınavına girecek tüm öğrencilerimizin bu süreyi çok iyi değerlendirip hedeflerine ulaşmasını dilerim. 

            Unutmayın!  Başarının anahtarı sizin elinizde…

Comments are now closed for this entry