Göktekin'in Bendeki Sen Kitabı Yayınlandı

Gösterim: 1339

Halen Belçika’nın Brüksel şehrinde yaşayan Emirdağlı Şair Abdil Göktekin’in, ‘’Bendeki Sen’’ adını taşıyan şiir kitabı Eskişehir’de yayımlanarak okuyucuları ile buluştu.

Kendisini ;’’Gurbet elde bir yaban gülüyüm.’’ diye ifade eden Emirdağlı şair Abdil Göktekin’in  ‘’Bendeki Sen’’ kitabı 450 sayfadan oluşmaktadır. Şiirlerinde ağırlıklı olarak; gönlünün coşkusunu, hüznünü, sıla – vatan sevgisini, gurbetin kahrını, hasretlerini ve  sonu hüsranlarla biten aşklarını anlatmaktadır. Şairin ‘’Bendeki Sen’’ şiir kitabın da;  Emirdağ’in tanınmış şairlerinden Muharrem Kubat ve Ahmet Urfalı’nın birer değerlendirme yazıları da yer almaktadır. Şair Göktekin, şiirlerinde yaban gülünün oluşunun rengini, dokusunu ve kokusunu hissettirir. Onun kök değerlere bağlılığının nasıl bir tutku olduğu görülür. Okuyucusuna; gurbeti vatan yapmanın yanında gönlünün vatan aşkıyla yanıp tutuşmasının yalazını hissettirir.  Şair Göktekin; halk edebiyatına, halk şiirine yatkın birisi olarak onun mecaz,

teşbih  ve diğer edebi sanatlarından sonuna kadar yararlanır. Anlatım, üslup ve ifade olarak da halk edebiyatı tarzını benimsemiştir. Şair Göktekin,  bu özellikleriyle bir halk ozanıdır. Şiirlerinde, halk edebiyatı nazım şekillerinden, güzelleme, yiğitleme, ağıt, varsağı , ilahi, deyiş örneklerini  görmek mümkündür. Eskişehir -  Emirdağ Kültür Sanat Derneği (ESAB) başkanı şair Ahmet Urfalı; şair Abdil Göktekin’in ‘’Bendeki Sen’’ şiir kitabı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada,  ‘’ Emirdağlı gurbetçi şair Abdil Göktekin  ‘’Bendeki Sen’’ şiir kitabının  pek çok yönden okumaya ve incelemeye lâyık olduğunu düşünüyorum. Gurbeti içinde yaşayan Emirdağlı şair Abdil Göktekin,  duygu dünyasını, bu şiir kitabından öğrenmek mümkündür. Şairimizi kutlar, Eskişehir ve Emirdağ'ın kültür ve sanatına daha nice eserler katkıda bulunmasını temenni ederim’’ dedi.

Add comment


Security code
Refresh