Emirdağ’da Yetkili Sendika Eğitim Bir Sen

Gösterim: 1314

2015-2016 yılı Eğitim Öğretim Dönemi yetkili Sendikası Emirdağ da Eğitim Bir Sendikası oldu. Yetkili Sendika ilçee Başkanı Üstün Kerimoğlu Bir açıklama da bulundu. Kerimoğlu açıklamasında "15 Mayıs 2015 Cuma günü Emirdağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda yapılan yetkili sendika belirleme çalışması neticesinde eğitim-öğretim çalışanlarının teveccühü ile sendikamız yetkiyi almış bulunmaktadır. Eğitim- Bir Sen olarak gönlü dağlar kadar yüce olan Emirdağ’daki eğitim çalışanlarının şimdiye kadar olduğu gibi bu günden sonra da hizmetinde olacağız. Eğitimci olduğumuzu, işimizin insan yetiştirmek olduğunu hiçbir zaman unutmayacağız. Geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizin yetiştirilmesinde, bir üst öğrenime hazırlanmasında, sosyal hayata hazırlanmasında verdiğimiz mücadeleyi etkili ve verimli bir şekilde sürdürmeye devam edeceğiz. Değerli camiamızın bizlere vermiş olduğu emaneti hep birlikte Emirdağ’ımıza ve memleketimize hizmet etme yolunda kullanacağız. 22 Ekim 2014 gününden itibaren sendikamız yönetim kurulu ve işyeri temsilcilerimizle birlikte çıktığımız bu yolda bizlere destek olan, eğitim-öğretim iş kolunda çalışan camiamızın çok değerli çalışanlarına sendikamıza vermiş oldukları gönülden desteklerinden dolayı en samimi duygularımızla teşekkür ve şükranlarımızı sunuyoruz.
    Ancak şu var ki vermiş olduğumuz bu mücadelenin neticesinde camiamızın teveccühü ile almış olduğumuz yetkiyi karalama çalışmalarını üzülerek görmekteyiz. Türk Eğitim Sen Afyonkarahisar il başkanı Nizamettin Şenol’un talihsiz açıklamalarını hayretler içinde izlemekteyiz. Bir sendikanın il başkanı olarak Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğünce yapılan Sendika Aidatları İle İlgili Duyuruyu (2010/16 Sayılı SAY2000İ Duyurusu-10.05.2010 “Kurum maaş hesabı yapıldıktan sonra (Mayıs ayı maaşından sendika kesintisi yapılmayanlar) Mayıs ayının 15 ine kadar herhangi bir sendikaya yeni üye olan personel için, personelden nakden tahsil edilen sendika kesintisi tutarı Personel Modülünde bulunan Bordro Bilgi Girişi Formundan girilerek ek bordrosu sistemde oluşturulacaktır." denilmektedir. Söz konusu duyuruda da belirtildiği gibi sendika üyeliği kesinleşen kişilerin, üye sayılarının tespitinde dikkate alınabilmesi, bunlar için ek bordro hazırlanmasına bağlanmıştır”.) bilmesi gerektiğini düşündüğümüz Nizamettin Şenol “yetkili sendika belirleme çalışmaları sırasında, Emirdağ ilçemizde malmüdürlüğünün vezne servisinin saat 16:30 da kapandığını, bu saatten sonra üye formlarının sisteme kayıt ettirilemeyeceğini, Malmüdürünün vezneyi açtırmasının suç olduğunu beyan etmiş, bu olayın hukuksuz olduğunu ve sadece Emirdağ’da ve sendikamıza has bir işlem yapıldığı havasını oluşturmaya çalışmıştır. Oysa ülkemiz genelinde tüm il ve ilçelerde mesai bitimine kadar (17:30) her hangi bir sendikaya üye olan kamu görevlilerinin, sendika kesinti tutarını ödemek kaydıyla oluşturulan ek bordro ile üyelik iş ve işlemlerinin yapıldığı aşikardır.
    Türk Eğitim Sen il başkanı Nizamettin Şenol’un bu talihsiz açıklamalarından sendika ile ilgili iş ve işlemleri bilmediği anlaşılmaktadır. Zira; geçmiş yıllarda, Türk Eğitim Sen  eski il başkanı Erol ÖZSOY Afyonkarahisar il merkezinde, çeşitli ilçelerde ve üniversite şubesinde ek bordro ile saat 17:30’a kadar sisteme üye kayıt işlemlerini gerçekleştirmiştir. Bu noktada Nizamettin ŞENOL sendikal iş ve işlemler hususunda eski il başkanları sayın Erol ÖZSOY’dan ders almalıdır.  Kaldı ki ilçemiz Malmüdürü Güldeste Güneş Hanım kendilerine “şayet ellerinde sisteme işletemedikleri üye formları varsa getirip işletmelerini” defalarca söylemiş bulunmaktadır.  Bu gerçeği saklayıp usulsüz iş ve işlem yapılmış gibi göstermek hangi vicdanın eseridir. Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğünce yapılan Sendika Aidatları İle İlgili Duyuru ile Devlet Personel Başkanlığının 24/05/2010 10723 tarih ve sayılı görüşü doğrultusunda yapılan iş ve işlemleri hukuka aykırı bir durum gibi göstermek hangi vicdanın eseridir.
    Sendikacılığı sadece ve sadece Eğitim-Bir Sen’e saldırmak olarak gören malum sendikaya en doğru ve en uyun cevabı, eğitim çalışanları, tüm Afyonkarahisar genelinde il merkezinde ve ilçelerde Eğitim Bir Sen’i yetkili kılarak vermişlerdir. Bugün, çamur at izi kalsın zihniyeti ile hareket ederek sendikamıza saldıranların attıkları çamurlardan elleri kirlenmiştir. Bu gerçekleri görüp sendikamıza destek olan eğitim çalışanlarına canı gönülden teşekkür ediyoruz. Eğitim Bir Sen bayrağını ilçemizde ve tüm ülke sathında gururla dalgalandırmanın onurunu ve kıvancını yaşıyoruz.
 Şimdi soruyoruz;
    08/Mayıs/ 2015 tarihinde maaşların hesaplanmasından sonra, eşi Emirdağ belediyesinde çalışan öğretmenlerimizin hangi şartlarda sendika üyelik işlemleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Emirdağ dışında bulunan izinli öğretmenin sendika üyeliği hangi şekilde gerçekleştirilmiştir.
     Hak’tan hukuktan bahsedip sendikamıza her türlü hakaret karalama iftira yolunu seçenleri yüce Türk Milletinin Adaletine havale ediyoruz. Tüm kamuoyuna saygılarımızla duyurulur." dedi.

Add comment


Security code
Refresh