Bayramınız Kutlu Olsun

Gösterim: 2772

Öğrencilerimizin uzun zamandır beklediği, hafta sonu tatiliyle birleşince dört buçuk gün olan kurban bayramı tatili geldi.  Öğrencilerimizin bu dört buçuk günlük arayı tatil olarak adlandırmalarını kabul ediyorum; çünkü yaklaşık üç aydır yoğun bir tempoyla eğitimlerine devam ediyorlar. Sanırım tatili düşünmeleri ve tatili sabırsızlıkla beklemeleri normal kabul edilebilir.

             Peki, biz yetişkinlerin tatil düşüncesi ne kadar doğru acaba?

            Hemen herkes bayramı tatil olarak görmekte, bayram günlerini sadece dinlenme anı olarak yorumlamakta.

            …….

            Dini bayramlar, kültürümüze İslam kültürünün etkisiyle girmiş, daha sonra kültürümüz içinde yoğrularak bugünlere kadar gelmiş değerlerimizdir.

            Bayram günleri, toplumumuz için sevgi ve kardeşlik duygularının ön plana çıktığı; birlik ve beraberlik  düşüncesinin gönülleri rahatlattığı, kalplerin tam anlamıyla yumuşadığı, merhamet duygularının kabardığı, yoksulların düşünüldüğü,  büyüklerinin, akrabaların, komşuların, eş ve dostun ziyaret edildiği, mutlu günlerdir. Buna bağlı olarak bayramlar tatil olarak düşünülmemelidir. Yoğun iş temposundan bunalıp da bayramları bir kurtuluş olarak düşünmek, bu günlerde insanlardan uzaklaşarak inzivaya çekilmek sanırım bayram kültürünün etkisini yitirdiğinin ifadesidir.

Unutulmamalıdır ki toplum olarak ancak değer yargılarımıza sahip çıkarsak, geçmişimizi sağlıklı bir şekilde geleceğe aktarırsak ve yeni nesilleri kültürümüzün gerektirdiği biçimde yetiştirirsek işte o zaman gelecekte kendimize yer bulabiliriz.  

Bütün bunlardan hareketle diyorum ki:

             “Kültürümüzün önemli bir parçası olan bayramları gerektiği şekilde yaşamak, elimizden geldiğince eş dost ziyaretlerinde bulunmak her Türk vatandaşının asli görevidir.”

            İnsanlarımızın bayramların birleştirici, bütünleştirici yapısını bilerek bayramları bayram gibi sevgi kardeşlik ve huzur içinde yaşamasını temenni eder; herkese iyi bayramlar dilerim.

Comments are now closed for this entry