Yeni bir yılın ilk günlerini yaşıyoruz. Öncelikle herkesin yeni yılını kutlar yeni yılın herkese sağlık ve başarılar getirmesini dilerim.

            Eğitim camiası olarak 2007 – 2008 eğitim öğretim yılının 1. dönemini bitirmek üzereyiz. Tatile yaklaşık olarak üç hafta gibi bir süre kaldı. Sanırım bu süre öğrencilerimiz için oldukça zorlu geçecek. Hemen bütün derslerden son yazılılarını olacaklar öğrencilerimiz. Neticesinde de karneler alınacak. Tüm öğrencilerimiz bu üç haftayı çok iyi değerlendirmeliler ki sonunda hüsran yaşamasınlar. Başarılı olmak isteyen öğrencilerimize öncelikle belli bir program dahilinde çalışmalarını tavsiye eder, sınav akşamı çalışmanın olumlu sonuçlar getirmediğini hatırlatmak isterim. Sevgili öğrenciler kabul edersiniz ki bir dönem boyunca derslerde işlenen konular bir akşamlık çalışmayla öğrenilemez. Bunun için özellikle içinde bulunduğumuz bu haftayı çok iyi değerlendirmelisiniz. Bunun sonucunda da umarım herkes beklentilerine karşılık bulur.

            Tüm ilköğretim okullarında ve bazı liselerde  “e okul” projesini gereği olarak notların sisteme belirlenen zaman dilimi içinde ( 10 Ocak 2008’ e kadar)  girilmesi gerekiyor.  Bu durum özellikle lisedeki öğrencilerimiz için çok büyük sıkıntı oluşturmakta. Bir günde üç,  belki de dört dersten yazılı olmak durumunda kalacak öğrencilerimiz.

 Evet, sistemli çalışmalı öğrencilerimiz; ancak bu sıkışıklık neticesinde ortaya çıkan başarısız sonuçlar da mı öğrenciye ait olacak? Bir günde iki sınavı kaldırmakta zorlanan öğrencilerimiz aynı gün içinde üç- dört sınavı nasıl kaldıracak? Bu sorulara bir cevap bulunmalı. Bu iki sorunu cevabını şöyle verebiliriz: öğrencilerimiz yoğun sınav temposunu kaldıramayacak ve bazı derslerden başarısız olacaklar. 

            Bu durumda suçlu öğretmen mi oluyor? Hayır, öğretmenin de yapabileceği çok fazla bir şey yok. Çünkü aniden çıkan bu uygulama karşısında öğretmenlerimizin de ellerinden bir şey gelmez.  Sanırım biz toplum olarak bu tür geçişlerde sıkıntılar yaşıyoruz.

            Öğrencilerimizin bu son düzlükte tüm olumsuzluklardan sıyrılarak başarılı olmalarını dilerim