Erenoğlu Türküleri Bir Kaynakta Daha Tescillendi

Gösterim: 494

Halis Erenoğlu“Zalım Poyraz” ve “Önüne Kuşanmış Yandımdan Öğnük” türkülerinin Halis ERENOĞLU’na ait olduğuyla ilgili yeni bir belge daha ortaya çıktı.

Bilindiği gibi “Zalım Poyraz” ve “Önüne Kuşanmış Yandımdan Öğnük” türküleri, birçok Emirdağ türküsünün yakıcısı, bir çoğunun da bugünlere taşınmasına kaynaklık eden merhum Halis ERENOĞLU’na aittir. Ancak, “Zalım Poyraz” türküsü 1989 yılında, “Önüne Kuşanmış Yandımdan Öğnük” türküsü 1989 yılında TRT repertuarı kayıtlarına geçirilirken kaynak kişi olarak Halis ERENOĞLU’nun adı yazdırılmamıştır. Ayrıca, kayıtlara geçirilen “Zalım Poyraz” türküsünün sözleri, başka bir Emirdağ türküsünden alıntılar içermektedir. Halis ERENOĞLU’nun oğlu Selahattin ERENOĞLU, 2005 yılından bu yana, söz konusu türkülerin hem kaynak kişisi hem de sözleriyle ilgili yanlışlığın düzeltilmesi konusunda ilgililere her fırsatta çağrıda bulunmaktadır. ERENOĞLU son olarak, hem 1984 yılında çıkarılan Kaymakamlık yayınlarına, hem de emekli Edebiyat Öğretmeni Metin Akın’ın basım yılı 1984 olan, “Dünden Bu Güne Emirdağ” adlı kitabına atıfta bulunmaktadır. Sözkonusu türkülerle ilgili sayfaları sosyal

medya hesabında yayınlayan ERENOĞLU; bu Türkülerin TRT repertuarına taşınmadan en az 5 yıl önce adı geçen kitapta gerçek sözleriyle yayınlandığına ve altında alındığı, derlendiği kişi olarak Halis ERENOĞLU’nun adının yazılı olduğuna dikkat çekmektedir. ERENOĞLU, yeni belge ve şahitlerin isimlerini verdiği paylaşımında, yanlışlığın hem sözler hem de kaynak kişi yönünden düzeltilmesi ve merhum Halis ERENOĞLU’na hakkının iade edilmesi konusundaki çağrısını yinelemektedir. Halis Erenoğlu'nun 1989 yılında kendi sesinden önüne kuşanmış yandımdan öğnük "https://youtu.be/i6Bw0yuhj-I"

 

Add comment


Security code
Refresh