BİZ DE DÖNMEYELİM

Gösterim: 2997

Bugün 18 Mart. Tarih sayfalarında Çanakkale Savaşı’nı içine alan gün bugün. Çanakkale Savaşları, 1. Dünya Savaşı’nın seyrini değiştiren, Türk’ün gücünü dünyaya bir kez daha duyuran, tarihe “ÇANAKKALE GEÇİLMEZ” sözünü yazdıran büyük bir destandır.

            Çanakkale Savaşının yıldönümü nedeniyle başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bağımsızlık tohumlarını yeşertebilmek için vatan topraklarını kanlarıyla sulayan aziz şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.

            Hemen hepimiz tarih derslerinden biliriz Çanakkale Savaşı’nın ne denli şiddetli yaşandığını. Savaşın ne kadar şiddetli olduğunu Mehmet Akif Ersoy’un “Çanakkale Şehitlerine” adlı şiirinden aşağıya aldığım bölüm sanırım daha iyi ifade edecektir.

Bomba şimşekleri beyninden inip her siperin;

Sönüyor göğsünün üstünde o aslan neferin.

Yerin altında cehennem gibi binlerce lağam,

Atılan her lağımın yaktığı: Yüzlerce adam.

Ölüm indirmede gökler, ölü püskürtme de yer

O ne müthiş tipidir: Savrulur enkaaz-ı beşer...

Kafa, göz, gövde, bacak, kol, çene, parmak, el, ayak,

Boşanır sırtlara, vadilere, sağnak sağnak.

Yaşanan bu şiddetli savaşın sonunda atalarımızın vatanın bir karış toprağını vermemek adına yaklaşık 250 000 şehit verdiğini, bu savaş sonunda var gücüyle “ÇANAKKALE GEÇİLMEZ!” diye haykırdığını hepimiz biliriz. Türk milleti için en değerli varlıktır “BAYRAK ve VATAN”. Tarih boyunca bu iki değer uğruna analar nice evlatlar feda etmiştir, bugün de feda etmeye devam etmektedir.  Ancak vatanı yüceltmek, korumak için sadece uğrunda can vermek yetmez.  Geleceğe güvenle giderken tarihimizi asla ihmal etmemeliyiz.

            Her Türk gencinin Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda yaşananları kendinden sonra gelecek nesillere öğretebilecek kadar iyi bilmesi gerekir. Gençlerimizin bu birikimi elde edebilmesi için basın yayın araçlarının çok etkili kullanılması gerekir. Fakat bu hassasiyeti basın yayın organlarında tam olarak göremiyoruz. Geçtiğimiz yıllarda bir tv kanalında Çanakkale Savaşı ile ilgili olarak gençlerimize sorular yöneltildi. Gençlerimizden bazıları bu sorulara, “Türk ordusu bu savaşla Çanakkale’yi fethetmiştir.”,  gibi tarihimizle ilgisi olmayan ve acınası cevaplar vermiştir. Tarihiyle övünen bir millet olarak bizim hiçbir ferdimizin mazinin altın sayfalarını unutmak gibi bir gaflette bulunmaya hakkı yoktur.

 

            Tarihimizin her sayfasının altın değerinde olduğunu anlamak için Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün  Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.”  sözü yeterli olacaktır sanırım.

            Yüzyıllardır bu vatan uğruna, bu bayrak uğruna canını seve seve feda eden şehitlerimizi bir kez daha saygı ve rahmetle anarken  “ONLAR DÖNMEYİ DÜŞÜNMEDİLER”  biz de dönmeyelim diyorum.

Comments are now closed for this entry