emirdag.com.tr

Emirdağ Şükrü Mola İlköğretim Okulu Anasınıfı öğrencileri yeni çalışmaları ile göz dolduruyorlar. Anasınıfı öğretmenleri Aslı Camgöz' ün gözetemin' de serbest resim çalışmaları yaptılar. Öğrenciler yaptıkları resim çalışmaların' dan bir hikaye oluşturdular. Yani kısaca kendi hikayelerini kendileri yazdılar. Kendi hikayelerini kendileri yazdılar. Aslı Camgöz" Amacımız çocukların yaratıcı düşüncelerini geliştirmekti. Çocuklar bunları en güzel şekilde yaptılar. Bu tür çalışmaları  belli süreler ile devam edeceğiz. Minikler beklediğim' den daha zeki ve yaratıcılar. Çocuklar bu tür çalışmalara canla başla çalışıyor ve ilgi gösteriyorlar. Yeterki onlara işin önemi ve boyutunu  kavrasınlar . Amacımız çocukları en güzel şekilde yetiştirmek. Bunun içinde azami gayret gösteriyoruz. Bu günün minikleri yarının büyükleri olacaklar.  Onlar için ne yapılsa azdır" dedi.  Aslı Camgöz daha sonra işlem basamaklarını şöyle anlattı. "Öğrencilerimin yapmış olduğu resimlerin çoğunda güneş vardı. Bizde güneşin hikayesini yazdık.

GÜNEŞİN HİKAYESİ

1- O gün Güneş yeni doğmuş olduğu şehrin aydınlandığını gördüğünde çok mutlu oldu.

2- Bu şehirde Şerife isminde bir kız yaşardı. Şerife’nin evi çok güzeldi ve birçok oyuncağı vardı. Babasının kamyonu da Güneşin doğmasıyla göründü. Tabi bitkiler de Güneşi görünce çok mutlu oldular.

3- Bir gün Şimşek ve Yağmur Güneşin yanına kızgın kızgın geldiler. ‘Çocuklar seni gördüklerinde çok mutlu oluyor ama bizi görünce dışarı çıkamadıkları için bize kızıyorlar. Bu şehirde yalnız biz kalmak istiyoruz, buradan git’ dediler. Güneş bu duruma çok üzüldü. ‘Ama ben gidersem her yer kapkaranlık olur’ dedi. Ama Yağmur ve Şimşeğin hiç anlayacağı yoktu.

4- Güneş giderken renkler de şehirde yavaş yavaş kayboldu. Çocuklar ve büyükler kendilerini çok  kötü hissettiler. Etraflarını da iyi görememeye başladılar.

5- Çocuklar artık rüyalarında aydınlık görememeye başladılar.

6- Bitkiler ölüyordu, insanlar da birbirlerinin yüzlerini göremiyordu. Okullarda artık ders yapılamıyordu. Canlılar çok mutsuzdu. Herkes dua ederek Güneşin yeniden gelmesini diliyordu.

7- Korsan gemileri karanlıktan faydalanmak istediler. Ama Güneş bir anda ortaya çıktı ve korsan gemisi kaçmak isterken battı.

8- Şimşek ve yağmur da güneşten kalmasını rica ettiler.

9- Güneş tekrar dönmüş. Bitkiler ve diğer canlılar bu duruma çok sevinmişler.

10- Sonunda Şimşek, Yağmur ve Güneş yeniden arkadaş olmuşlar. Rüzgar Bulutları iterek bir araya getirmiş. Bulutlar bir araya gelince şimşek çakmış ve yağmur yağmış. Yağmur bitince Güneş çıkmış ve çamurları kurutmuş. Böylece hem işbirliği yapmışlar hem de bütün canlıları mutlu etmişler. Tabi bu mutluların arasında Şerife ve ailesi de varmış.