Kadir Gecesi'nde neler yapmalı?

Kuran'da "bin aydan daha hayırlı" olarak belirtilen Kadir Gecesi hepimize hayırlı olsun. Peki bu geceyi nasıl geçirmeli?

Kur'an-ı Kerim'deki Kadir sûresinde 'bin aydan daha hayırlı' olduğu bildirilen Kadir Gecesi'nde dünyanın dört bir yanında eller dua için kalkacak, gözyaşları af ve mağfiret için akacak.

Başta cuma günü ve gecesi olmak üzere, Kadir Gecesi gibi gecelerde vefat edenlere Cenâb-ı Hak o vakitlerin hürmetine ayrı bir muameleye tabi tutacak­tır.

Bir mü'min ölmeden önce böyle bir gecede Cenâb-ı Hakk'ın affına ermişse haliyle bu nimetten faydalanacak ve kurtula­caktır.

Ayrıca gecede Kur'ân'a çok yer ayırmalı. Bol bol Kur'ân okumalı ve dinlemeli. Kendimizi Kur'ân'a muhatap etmeli. Kur'ân sanki ilk defa bize inmiş bir ruh hali içinde olmalı.

Kuran-ı Kerim bu gece indirilmişti

Kadir Gecesi, İslâm'da en kutsal ve faziletli gece olarak biliniyor. Kur'anı Kerim, mü'minlere bir müjde olarak verilen bu gecede nazil olmaya başlamıştı.

Camiler sabaha kadar açık

Kadir gecesinde vatandaşların rahatlıkla ibadet edebilmesi için yurt genelindeki 2 bin 194 cami salı gecesinden çarşamba sabahına kadar açık tutulacak.