Kredi Kartı Aidatları Geri Ödenecek

Gösterim: 3191
Kredi kartları aidatı 5 yıllık geri ödeniyor

Bankaların, müşterilerinden yıllık kart kullanım ücreti alamayacağına hükmeden Yargıtay kararının yankıları sürüyor. Tüketici Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Çetin, kararla kart sahiplerinin geriye dönük olarak 5 yıllık aidatlarını alabileceklerini söyledi.
Yargıtay'ın banka kredi kartlarıyla ilgili verdiği emsal kararını değerlendiren Çetin, kart kullanıcılarından bundan böyle yıllık kart ücreti alınamayacağını kaydetti.
Çetin, " Bu saatten sonra bankaların bu parayı almaması gerekir. Alıyorlarsa suçtur. Tüketici parasını talep etmeli. Verilmiyorsa suç duyurusunda bulunması gerekir." diye konuştu.
Çetin, kararla birlikte kredi kartı kullanımına ilişkin olarak yeni bir kanuna da ihtiyaç olduğunu söyledi.  Bundan sonra tüketiciye de önemli görevler düştüğünü belirten Çetin, kararın geriye dönük olarak işleyeceğine vurgu yaptı.

Kredi kartları aidatınızın geri ödenmesi için haberin devamını okuyunuz!!!

En güncel yöntemler şu şekilde

1. “Sözleşmede kart hamilinin haklarını zedeleyici ve kart çıkaran kuruluş lehine tek taraflı haksız şartlar sağlayan hükümlere yer verilemez” hükmü uyarınca bankaya başvuruda bulunun. Bunun için önce telefon ile görüşün. Gazete ve televizyonlarda çıkan haberleri, yukarıdaki hükmü ve Antalya Tüketici Sorunları Hakem Heyetinin bu paraların ödenmesi yönünde aldığı karardan bahsedin.

2. Eğer olumsuz cevap alırsanız, kredi kartınızı “Üyelik Aidatı” yüzünden kullanıma kapatılmasını talep edin.

3. Bu talebinizden maksimum 10 gün içinde sizi telefonla arayıp kartınızı tekrar kullanmanızı isteyecekler. Buna karşılık üyelik aidatınızı geri verecekler. Ayrıca bazı bankalar ekstra bonuslar da sunuyorlar. Kartınızı açtırmayı kabul etmeden önce bu bonusları da sorabilirsiniz. Yani “Tamam kart aidatını vereceksiniz ama ben çok rahatsız oldum bu tutumunuzdan, kullanıp kullanmama konusunda kararsızım” gibi birşey söylerseniz eminim güzel hediyeler ile karşılaşırsınız.

4. Eğer talebinize yine olumsuz cevap gelirse bu sefer bağlı olduğunuz ilçe kaymakamlığında olması zorunlu olan Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvurabilirsiniz. Bu başvurular normalde birebir gidip yapılması gerekiyor ama çoğu heyet mektup ile yapılan başvuruları da kabul ediyor. Önce telefon açıp mektup ile başvurup başvuramayacağınızı öğrenin ve bir dilekçe ve kredi kartı ekstrenizin kopyası veya orjinali ile heyete başvurun.

Kredi kartı aidatı iptal dilekçesine ulaşmak için tıklayınız. Dilekçe .pdf uzantılıdır. Acmak için Acrobat readerin bilgisayarınıza yüklü olması gerekir.

Comments are now closed for this entry