Trafik Kazası

''Hızla ölüme değil, dikkatli giderek sevdiklerinize ulaşın'' Son 5 yılda Ramazan Bayramı tatillerinde meydana gelen 358 ölümlü trafik kazasında 484 kişi hayatını kaybetti. Eskişehir Şoförler ve Otomobilciler odası Başkanı Suat Er Ramazan Bayramı'nda 9 günlük uzun tatilde kara yollarında taşıt yoğunluğunun artabileceğini belirterek, ''Hızla ölüme değil, dikkatli giderek sevdiklerinize ulaşın ve mümkünse toplu taşıma araçlarını kullanın'' dedi.

İstatistiklere göre son yıllarda, bayram öncesi, bayram ve sonrasında Türkiye'deki kara yollarında ortalama 100 kişinin öldüğünü, 500 kişinin de yaralandığını belirten Er, ölümlü kazaların yüzde 97'sinin sürücü hatasından kaynaklandığını kaydetti.  Er, şunları söyledi: ''Siz, dikkatli araç kullansanız bile karşınızdakinin veya önünüzdekinin her an hata yapabileceğini düşünün. Bundan korunmanın en iyi yolu da sürat yapmamaktır. 100 kilometre uzaklıktaki bir yere 120 kilometre hızla gidilerek 50 dakikada ulaşılır. 90 kilometre hızla gidildiğindeyse aynı mesafe 67 dakikadır. 17 dakika için ölüme koşmayın. Bayramlarda hızla ölüme değil, dikkatli giderek sevdiklerinize ulaşın.''

Emniyetin verilerinden derlenen bilgiye göre, vatandaşlar 2003-2007 yılları arasındaki Ramazan bayramlarında toplam 26 gün tatil yaptı. Bu sürede şehir içi ve şehirler arası yollarda 358 ölümlü trafik kazası meydana geldi. Kazalarda 484 kişi hayatını kaybetti. Aynı dönemde meydana gelen toplam 6 bin 81 yaralamalı trafik kazasında ise 13 bin 470 kişi yaralandı.

Verilere göre, Ramazan Bayramı tatillerinde şehir içinde meydana gelen kazalarda yaralanmaların, şehirler arası yollardaki kazalarda ise ölümlerin arttığı gözlendi. Kazaların 161'i yerleşim yeri sınırları içinde, 197'si ise yerleşim yeri sınırları dışında meydana geldi. Yerleşim yeri içinde meydana gelen ölümlü trafik kazalarında 193 kişi öldü, yerleşim yeri dışındaki kazalarda ise 291 kişi yaşamını yitirdi.

Şehir içindeki 4 bin 275 yaralamalı trafik kazasında 7 bin 986 kişi yaralandı. Emniyetin rakamlarına göre 5 yıl içinde şehirler arası yollarda gerçekleşen bin 806 trafik kazasında da 5 bin 484 kişi yaralandı.

EMNİYET'TEN VATANDAŞLARA UYARILAR

Vatandaşların huzur ve güvenliğini sağlamak için trafik ekiplerinin bayramda görevleri başında olacağını belirten emniyet yetkilileri, bayram tatilinin 9 gün olması nedeniyle başka illere gitmek üzere yola çıkacak sürücülerin, mümkünse kendi araçlarını kullanmak yerine toplu taşıma araçlarını tercih etmelerini ve trafiğin yoğun olduğu tatilin ilk ve son gününde yola çıkmamalarını tavsiye etti.