Pazar günü saat 02.00'de, saatler geri alınıyor

Gösterim: 2128
emirdag.com.tr saatler geri alınıyor

Yaz saati uygulaması, bu hafta sonu bitiyor. 28 Ekim Pazar günü saat 02.00'de, saatler bir saat geri alınacak.

25 Martta başlayan yaz saati (ileri saat) uygulaması, çalışma saatlerinin günün güneşli bölümüne alınması suretiyle, gün ışığından daha fazla yararlanılması, elektrik enerjisinin aydınlatmada kullanılan bölümünden tasarruf sağlanması amacıyla yapılıyor. Yaz saati uygulamasıyla ayrıca, akşam saatlerinde en yüksek değerine ulaşan enerji talebinin (puant gücü) azaltılması hedefleniyor.

697 sayılı Kanunun 3097 sayılı Kanunla değişik 2. maddesi, ''Greenwich'e göre 30. derecede bulunan boylam dairesi bütün Türkiye Cumhuriyeti saatleri için esas alınır. Ayrıca başlangıç ve bitiş tarihleri belirtilmek ve bir saati aşmamak şartıyla yaz saati uygulamaya Bakanlar Kurulu yetkilidir'' hükmü gereğince, yaz saati uygulamasının başlangıç ve bitiş tarihleri Bakanlar Kurulu kararları ile belirleniyor.

Yaz saati uygulaması başlangıç ve bitim tarihlerinde Avrupa ülkeleriyle birlikte hareket ediliyor. Uygulama, Avrupa Birliği ülkeleriyle birlikte Mart ayının son pazar günü başlayıp, Ekim ayının son pazar günü bitiyor.

Buna paralel önümüzdeki yıl yaz saatine, 30 Mart 2007 Pazar günü saat 01.00'de saatlerin bir saat ileri alınmasıyla yeniden geçilecek.

Comments are now closed for this entry