8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Gösterim: 2762

Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında daha yaygın olarak kutlandı ve sokağa taşındı. "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül Darbesi 1980 Askeri Darbesi'nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Kadınlar Günü" kutlanmaya başlandı.

Konu ile ilgili olarak görüştüğümüz Ak Parti kadın kolları başkanı Tülay Kuyun dünya kadınlar günü hakkında şu sözlere yer verdi; “Çanakkale ve kurtuluş savaşından bu yana bakacak olursak, hem gerçekleri hem de kadınlarımızın önemini daha çok anlamış oluruz. Bu münasebetle kadınlarımız en az erkekler kadar gerek ülkemizde gerekse dünyada önemli bir yerde olup büyük çoğunluk ve potansiyel sahibidirler. Kısacası kadınlarımız ülkemizin geleceğidir. .”

Kadınlarımız siyaset yapmalımı sorumuzu ise kadın kolları başkanı Tülay kuyun şu cevapları verdi; “Öncelikle böyle bir soru sorduğunuz için şahsım partim ve kadın kolları teşkilatım adına teşekkürlerimi sunarım. Özellikle son 6 yıldan bu yana kadar bakacak olursanız kadınlarımız gerek ak partimizden gerekse diğer siyasi partiler olsun ekiplerinde kadılarımıza hem yer veriyor hem de önem veriyor. Tabi ki şimdiki kadın milletvekili sayımız eskiye oranla iyi ama bu sayının daha da arttırılması gerekli benim şahsi görüşüm meclisteki 550 vekilin en az 200 tanesinin kadın milletvekili olmasıdır bunun içinde hem istikrar hem de güven esastır diyor Kadın kolları teşkilatım ve ilçemizdeki kadınlar adına haydi kadınlar daha güzel ve daha bilinçli bir siyaset için sizleri siyaset yapmaya davet ediyorum.....

Siyasette kadınlarımıza çok büyük önem ve itina gösteren AK P ARTİ genel başkanımız ve başbakanımız sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın sözleri ile tamamlamak istiyorum.

“Kendinize güvenin Türkiye ye güvenin yüreklerinizdeki umudu insanlarımıza götürün dostlarım. Dün bitti bugün ne geçmişin karanlığına ağıtlar yakacağız ne dünkü başarılarımıza destanlar yazacağız. Dostlarım dün bitti geçti gitti bugün yeni bir gündür aydınlık Türkiye için kadınlarımız için çocuklarımız için gençlerimiz için geleceğimiz için yeniden yollara düşme günüdür yolumuz açık olsun ALLAH yar ve yardımcımız olsun.” her şey Türkiye her şey Emirdağ’ımız için durmak yok yola devam.

Comments are now closed for this entry