Seçime 4 Ay Kaldı

Gösterim: 2246
Secim 2009

Son bir yıldır ilçemizin gizli gündemi olan yerel yönetimleri seçimine bugün itibariyle 4 ay kaldı.

YSK’nın seçim takvimini açıklamasının ardından Yerel Seçim hareketliliği başladı. Belediye Başkanlığı, İl Genel Meclisi Üyeliği ve Muhtarlık   seçimleri  yapılacak olan  29 Mart 2009’a 4 ay kala biz de gelişen haberleri sizlere aktaracağız.

 Tüm Emirdağ’da en çok merak edilen konu Emirdağ Belediye Başkanlığı. Şu ana kadar CHP ve MHP adaylarını açıkladı. İktidar partisinin adayı herkes tarafından beklenmekte ve merak edilmekte..Aylar öncesinden ‘Kesinlikle adayımız olacak’ diyen DSP’den henüz bir ses yok.

YSK’nın açıkladığı takvime göre  1 Aralık  aday olacak devlet memuru ve Siyasi parti yöneticilerinin istifa etmeleri için son gün.  1 Aralık Pazartesi günü istifalarda belli olunca Emirdağ Belediye Başkanlığı adayları aşağı yukarı belli olacak.

 Diğer yandan İl Genel Meclisi Üyeliği Adaylarında da hareketlilik devam ediyor.

Mevcut İGM üyelerimizden Yaşar Buzlu  AKPARTİ’den istifa edip MHP’ye geçtiğini açıkladı. Önceki haftalarda İsa Dağ’da MHP’ye üye olduğunu açıklayıp ‘Verilecek her göreve hazırım’ mesajıyla  İl Genel Meclisine adı konuşulmaya başlanmıştı.

Yine mevcut İGM üyelerimizden  Yusuf Akkuyu  ikamet ettiği Davulga’dan  Belediye Başkanlığı aday adaylığına başvurdu.

İl Genel Meclisinde merak  edilen diğer konuda Emirdağ kaç tane İGM üyesi seçeceğidir.

Geçtiğimiz 2004 yerel seçimlerinde Emirdağ 3 üye seçti . Komşu ilçemiz Bolvadin 5 üye seçti. En son yapılan nüfus sayımında Emirdağ ve Bolvadin yaklaşık aynı nüfus çıktı.

Bu seçimlerde Bolvadin İGM sayısı düşeceği kesin olarak bilinmekte. Ama Emirdağ’ın 3 mü yoksa 4  İGM üyesi seçeceği henüz bilinmemekte. Bu sorunun yanıtını 8 Ocak’ta  Yüksek Seçim Kurulunun vereceği karar ile öğreneceğiz.

Muhtarlık seçiminde henüz adayların ismi kesinleşmiş değil..

Emirdag.com.tr olarak tüm adaylara başarılar diliyoruz..

Comments are now closed for this entry