Murat Şahbaz

2004 yerel seçimleri ilçemizde durgun geçmişti. 5 partinin birleşmesine karşılık, Chp ile 2 başkan adayı yarışa girmiş, durgun bir seçim olmuştu. Fakat 2009 yerel seçime her yaklaşan gün, seçimin ne kadar hararetli, ne kadar renkli geçeceğini gösteriyor.  Chp, Dsp ve Mhp resmi adaylarını açıkladı. Görünen o ki 3 partide seçim yarışına başladı. Chp Belediye encümenini oluşturdu.  Akp ve Demokrat parti de önümüzdeki günlerde adaylarını açıklayacaklar, ince eleyip sık dokumaları seçimin zorlu olacağını, kazananın ise çok az farkla olacağının göstergesidir.

Son günlerde Büyük Birlik Partisi de zorlu yarışın içinde olmak Emirdağ’ında il genel meclisi adayı çıkartmak için kolları sıvadı. İlçe de teşkilatlanmasını tamamlayan Büyük Birlik Partisi önümüzdeki günlerde adaylarını açıklayacaklar.

Son olarak gündemi en çok meşgul eden konu ise Akp İlçe Başkan adayı kim olacak. Adaylar içinde kim olursa olsun, yönetimin çok tepki çektiği ve çekeceği ortadadır. Madem bir süreciniz var belirtin gün verin o günde açıklayın. Net bir duruş sergilenmezse, net birde sonuç alınmaz gibi geliyor!

Peki, yerel seçimin sonucu ne olur? Emirdağ Merkezde Akp ve Demokrat partinin adayları açıklanmadan kestirmek çok zor, bununla birlikte belediye encümeni de önemli, Chp hazırladığı encümenle seçimde iyi oy toplayacak görünüyor. Gerçi listede revizyona gidildi net bir liste elimize geçmedi ama seçime iddialı hazırlandıkları ortadadır. Dsp ve Mhp henüz encümen listelerini hazırlamadılar. Görüşmeleri devam ediyor. 

Beldeler içinde Davulga çekişmeli geçecek. 5 partinin aday göstereceği beldemizde seçim çalışmaları başladı.