Dsp Projelerini Açıkladı

Gösterim: 1694
29 Mart 2009 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde Demokratik Sol Parti'den Emirdağ Belediye Başkan Adayı olan Av.İbrahim Özpolat projelerini açıkladı.
Özpolat Projelerinde;

ŞEFFAF BELEDİYECİLİK
Emirdağ Belediyesinin tüm faaliyetleri, gelir- gider hesap cetvelleri, Belediye Meclis Kararları aylık olarak merkeze kuracağımız panolar ve Internet üzerinden halkımıza bildirilecek. Yani; halkımız belediyede ne olup bitiyorsa haberdar olacak. Ayrıca; ilçemizdeki sivil toplum örgütlerinden, mesleki örgütlerden kendilerinin tayin ettiği temsilcilerden ve mahalle muhtarlarından oluşan bir halk konseyi kuracağız. Bu konsey belediye hizmetlerinden bilgilendirilecek ve görüşleri alınacak. Yani; göreve gelmemiz halinde “ŞEFFAF BELEDİYECİLİK” politikasını yürüteceğiz. Ben ve ekibim bu yola çıktık: tek hedefimiz var; Emirdağ halkımızın hem bizlerle, hem hizmetlerimizle gurur ve güven duymasını sağlanacak.

SOSYAL PROJELER

Emirdağ’ın SOSYAL sorunları var: İçinde, halı saha-çim saha- yüzme havuzu-jimnastik salonun bulunacağı, çeşitli savunma sporları( karate, tekvando. Vb) kurslarının da verileceği bir SPOR KOMPLEKSİ inşa edeceğiz… Bademlik alanı, içinde yürüyüş yollarını tutunda, restoranlara, aile çay bahçesine kadar estetik olarak düzenlenerek piknik alanına dönüştürülecek.

Merkezi sivil toplum örgütlerinin ücretsiz olarak yararlanabileceği reklam panoları koyacağız… Hayırsever vatandaşlarımızın cenaze, mevlid, ramazan ayı ikramlarını yapacağı ve belediye tarafından sürekliliğini sağlayacağımız “EMİRDAĞ AŞ EVİ” ve “EMİRDAĞ GIDA BANKASI” nı kuracağız.


Merkezde bulunan hamamlar, belediyeye ait tuvaletler, camilerin eklentisi abdesthaneler tarihi ve kültürel değerlerimize uygun bir biçimde tasarlanacak ve restorasyonları yapılacak.


Sosyal proje kapsamında kadınlarımızın sorunlarını anlatabileceği ve birbiriyle dayanışma içinde hareket edebileceği” KADIN DANIŞMA ve DAYANIŞMA MERKEZİ” ni kuracağız.


Emirdağ’ımızın yeşil alan ve temiz hava sorunu var. “YEŞİL ve TEMİZ EMİRDAĞ” projesi ile Adaçal’ın belediye yetki alanına giren bölümünü ağaçlandıracağız… Rıhtım boyunun sağını, solunu boşaltıp yetişmiş ağaçlar dikerek, ışıklandırma ve gerekli estetik düzenlemeleri yapıp büfeler yerleştireceğiz. Rıhtım boyu yürüyüş alanına dönüştürülecek.


Her yıl Mart ve Ekim aylarında “AĞAÇ DİKME BAYRAMI” düzenleyeceğiz. Bu bayram bünyesinde hem ağaç dikilecek, hem konser olacak hem de ekonomik getirisi olacak.


Yine temiz ve yeşil Emirdağ Projesi kapsamında belediyeye ait fidan üretme çiftliği kuracağız ve fidan yetiştirip, satacağız. Bu projeyle de istihdam alanı yaratılmış olacak ve yine ekonomik getirisi de olacak.


Dört yola giderken Toki’nin arkası ve Emirdağ’ının tüm sokakları tekrar yeşillendirilecek…  Belediyede evlenen her çiftin, bir ağaç dikmesi sağlanacak. Çevremizi yeşillendirerek hava kirliliğinin önüne geçilecek.


Adaçal’ın eteğinde anfi tiyatrosu olan ve Emirdağ’ın örf adetlerini yansıtan, yurt dışında yaşayan Emirdağlılarımızın da bulunacağı aylarda “TOPAK EV FESTİVALİ” düzenleyeceğiz.


Emirdağ’ın en temel sorunlarından biri de İŞSİZLİK sorunudur. Gerek “yeşil ve temiz Emirdağ “ projemizle, gerekse “sosyal projelerimiz” le birçok istihdam alanı yaratacağız. Ama bunların yanında;  gençlerimiz mesleki donanımdan yoksun bir şekilde yurt dışına gidiyor. İşsizlik sorununu çözmek için belediye olarak; Halk Eğitim, Milli Eğitim, Meslek Odaları ile birlikte hareket ederek, iş birliği yaparak mesleki eğitim sertifika programları düzenleyeceğiz.


Kuracağımız iş atölyelerinde gençlerimizi eğiterek vasıflı elemanlara dönüştüreceğiz. Hedefimiz her aileden bir işsizi iş sahibi yapmaktır… Bunun yanında; işleme yapmaktan tutunda kilim dokumaya kadar, örgü örmeye kadar oya yapmaya kadar birçok kültürel değerlerimiz var. Bütün bunların ekonomik değere dönüştürülmesi hem Emirdağ’ımızın tanıtımı hem de kadınlarımızın ev ekonomisine katkıda bulunması açısından çok önemlidir. Bu proje kapsamında merkezde haziran eylül ayları arasında belediye kontrolünde kuracağımız pazarlarda bu ürünlerimizin satışını gerçekleştireceğiz ve Emirdağ’ın kendi markasını yaratacağız. Organik tarımın öncüsü olacağız.


Belediyeler 572 sayılı kanun hükmünde kararname gereği özürlülere uygun düzenlemeyi yapmak zorunda. Ancak ilçemizde bu düzenlemelerin hiçbirisi yapılmamış, Özürlüler Derneği ve Eyad’ın çalışmaları ile bir takım özürlü aracı vs tahsis edilmiş. Bizim için bu konu oldukça kapsamlı ve önemle ele alınması gereken bir konu. Öncelikle kamu kurum ve kuruluşlarında (okul, hastane, hükümet konağı, adliye vb) yasalarda belirtildiği biçimde fiziki (rampa, asansör vb) düzenlemeleri yapacağız… İlçemizde köyleri de dâhil olmak üzere 483 tane özürlü yaşamakta. Kuracağımız ALO ÖZÜRLÜLER HATTI ile bu vatandaşlarımızın yardım çağrılarına cevap vereceğiz. Hemşire-hastabakıcı-hizmetliden oluşan ve tamamen özürlü,yaşlı,yardıma muhtaç vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş bir ARAÇ tahsis edeceğiz. Özürlü ebeveynleri ve özürlüler derneği ile işbirliği içinde hareket ederek özürlü vatandaşlarımızın maddi ihtiyaçlarını karşılayacağız.


İlçemizdeki özürlülerin üç temel sorunu var.
Bunlardan ilki; kaynaştırma eğitiminin yapıldığı ve özürlülerin özel bir ilgi ile ele alındığı Özel Rehabilitasyon Merkezinin hayata geçirilmesi gerekiyor...
Ayrıca özürlü vatandaşlarımızın buluşabileceği, yemek yiyebileceği, araçları ile rahatça girebilecekleri bir mekânın düzenlenmesi gerekiyor. Yurt dışından gelen özürlü arabalarının teknik bakımını yapabilecek bir birimin belediye bünyesinde kurulması gerekiyor. Bütün bunları ben ve ekibim ayrı bir proje olarak ele aldık ve gerekeni yasalarda belirtildiği gibi yapacağız. Bunların yanında özürlülerin ilçe dışındaki aktivitelere örneğin; spor karşılaşmaları veya kültürel bir etkinlik götürülmesi yine belediyemizde çocuklar ve özürlüler için tahsis edeceğimiz iki aracımızla sağlanacak…
Gezi, dayanışma akşamları, yurt dışı ile yürütülecek ortak projeler belediyemiz iş birliği ile yapılacak.


KÜLTÜREL PROJELER


Hem dış mimarisi ile hem etkinlikleri ile Emirdağ’ımıza yakışır bir “EMİRDAĞ KÜLTÜR ve SANAT MERKEZİ” inşa edeceğiz. Bu merkezin içinde konferans, sempozyum, panel ve resmi sunumların yapılabileceği bir toplantı salonu, tiyatro, folklor ve müzik gösterilerinin yapılacağı bir gösteri salonu olacak. Bunun yanında bir adet sinema salonu, okuma salonu şeklinde bir adet kütüphane ve bir kafeterya bulunacak.


Bu projede yine istihdam alanı yaratan bir projedir. Çevremizdeki kültürel ve tarihi değerlerimizin haritasını çıkarıp buraların tanıtımı ile ilgili geziler düzenleyeceğiz.


ALTYAPI İLE İLGİLİ PROJELER

Özellikle kanalizasyon sisteminin düzeltilmesi gerekiyor... Kaldırımlarımızın düzeltilmesi gerekiyor… İçme suyu ile ilgili olarak hepimiz evimize hazır su almak zorunda kalıyoruz… Çeşmelerimizden akan içme suyumuz arıtılma ve ayrıştırma işlemi yapıldıktan sonra ana şebekeden hanelere dağıtımını gerçekleştireceğiz. İlçemizdeki görüntü kirliliği (giriş ve çıkışlardaki refüjler, elektrik telleri, tabelalar, tarım arazilerine kadar yayılan poşetler ve buna benzer)nin de farkındayız.


Sanayi bölgesinin altyapı sorunlarını çözeceğiz. Asfaltlanmamış bölge kalmayacak. Her türlü güvenliği sağlanacak ve bu alanın kuruluş amacına uygun yapılanması sağlanacak.


EĞİTİM

Eğitim Parkı projesi ile ilköğretim öğrencileri ve ailelerine modern eğitimin gerekleri olan kişisel gelişim ile ilgili konunun uzmanlarınca seminer, kurs verilmesi sağlanacak.

                                                                             Av.İbrahim Özpolat
                                                                  DSP Emirdağ Belediye Başkan Adayı

Comments are now closed for this entry