İlçemiz İl genel Meclisi Üyesi Yusuf Demir’in 2,5 yıl önce ilçemize bir baraj yapılması için Devlet Su İşlerine dilekçe verdiği ve bu dilekçenin neticesinde ilçemizin birkaç yeri teknik elemanlar tarafında incelenip baraj için uygun değildir raporu verdiği bilinmekteydi.
Dün ilçemizi ziyaret eden Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, seçim bürosunun önünde halka hitap ettikten sonra seçim bürosunun içinde bir süre Emirdağ’lıları dinledi. Özellikle İlçe başkanı Av. Abdülkadir Yılmaz,  Belediye Başkan adayı Cengiz Pala ve yönetim kurulunun  ısrarıyla Emirdağ’ına bir Baraj yapılması istendi.  Bakan Eroğlu  Emirdağ için Baraj sözünü dün ilçemizde verdi.
Yanında bulunan bürokratlardan konuyla ilgili olan DSİ bölge müdürüne konuyla hemen ilgilenmesini ve en uygun yerin tespit edilmesi talimatını verdi.  DSİ Bölge müdürü,  İl Genel Meclisi Üyesi Yusuf Demir ile beraber ilçemize baraj yapılması için için en uygun yer olan Yedikapı mevkiine gitti. Yedikapı mevkiinde birkaç yer tespit eden DSİ Bölge Müdürü  en kısa zamanda teknik ekip ile beraber gelip barajın kesin yerini belirleyeceklerini , Bakan Eroğlu’nun Emirdağ için verdiği sözden sonra Emirdağ barajı kendileri için öncelik taşıdığını söyledi.
İl Genel Meclisi Üyesi Yusuf Demir, ilçemize baraj yapıldıktan sonra Yedikapı’dan aşağıya doğru;  yaklaşık 25’den fazla köyümüzün tarlalarının sulanacağını, ilçemiz köylülerinin tarlalarında artık sulu tarım yapacağını söyledi.
Yurdumuzun dört bir yanına bugüne kadar yüzlerce gölet ve baraj yapmış olan bakanımızın Emirdağ Barajını da bir an önce yapacağına ve Emirdağ’nın hizmetine sunacağına inanıyoruz.
Yıllardır köylülerimizin işsizlikten dolayı verdiği göç,  bir nevi azalmış ve önlenmiş olur.
Veysel Eroğlu gibi önemli kurumların başında olan bakanımızın Afyon’dan milletvekili olmasını Emirdağ için büyük bir şans olarak görüyoruz.