Ak Parti Belediye Başkan Adayı Cengiz Pala, projelerini daha önce basın ve sitesi www.cengizpala.com adresinde açıklamıştı.  "Projelerim Emirdağ’ın geleceği için, işçilerimizin istihdamı için önem arz ediyor. Büyük yatırımlara ön ayak olabilmek, ancak komşumuz Bolvadin’in politikasıyla yani iktidardan yana olmakla olur. İş takibim konusunda da kimsenin şüphesi olmasın. Gerekirse günlerimin bir çoğunu Ankara da geçireceğim ama yatırım konusunda taviz vermeyeceğim.” Diyen Cengiz Pala projelerinin bazılarından bahsetti.

Benim projelerimde Bakan Eroğlu’nun desteği var. Benim projelerimde plan ve bütçe komisyonu Başkanı Sait Açba’nın desteği var. Bu nedenle büyük projelere imza atacağız. Baraj projemiz şu an bakanımdan, devletimizin bir kurumu olan Devlet Su İşleri Bölge Müdürü İsmail Hakkı Ertekin’e intikal etmiştir. Küresel ısınmanın, sosyal yaşamı zora soktuğu bu günlerde, barajlara ve suya ihtiyacımız var.  60 Trilyona yakın yatırımı ancak devletin gücüyle yapabiliriz. Bu sayede dere güzergâhında 2,000 hektar arazi sulanabilecektir.

Aynı şekilde Emirdağ ve çevresinde maden yataklarımız var. Mermer, manganez, talk, bakır gibi… Bunların yerleri tespit edilmiş ruhsatları alınmış, alınmamış arazilerimizde bulunmaktadır. Fakat işleme için yatırımcıya ihtiyacımız vardır. Yatırımcılarımıza Emirdağ da bulunan imkânları ve bulunan madenleri ulaştırıp, fabrika kurmalarını isteyecek istihdamı sağlayacağız.

Su, gelecek yıllarda kendini çok arattıracak. Emirdağ ve çevresinde içme suyu araştırmalarını yapıp, bunu ekonomiye kazandıracağız. Hem dolum tesisimizde halkımız çalışacak, hem de içme suyumuzu dışarıdan getirmeyeceğiz.

Kent ormanı ise bir diğer projemizden, Bakanımız Eroğlu’ndan aldığımız sözle bunu yaptıracağız. Yine burada istihdam sağlanacak. Halkımızın boş vakitlerini değerlendirmek için piknik alanları, çocuk oyun sahaları, açık ve kapalı yüzme havuzlarının, açık hava tiyatro sahnesinin bulunduğu geniş bir araziye yapılacaktır.

Yine Emirdağ’ımız içerisindeki yolları ve alt yapıyı ele alacağız. Proje bazında hazırlatacak, Bakanımız Veysel Eroğlu’ndan desteğini alacağız. Cumhuriyet meydanımız yeniden yapılanacak, yağmur ve kar suları dükkânlarımızın önünde göl oluşturmayacaktır.

Bunlar 35’e yakın projelerimden bazıları, projelerimde önceliğim işsizlik ve çevre düzenlemeleri oldu. Bunların arkasından kültürel faaliyetler ve turizm için atılımlarımız olacaktır.” Dedi.