Emirdağ'ın Kaderi Bizim Kaderimizdir!

Gösterim: 2262

AKP Belediye Başkan Adayı Cengiz Pala ile yaptığımız röportajı yayınlıyoruz.

Nasıl bir belediyecilik anlayışı olacak?  Başkan olunca nasıl bir “Cengiz PALA” göreceğiz?

Öncelikle biz başkan olmayacağız hizmetkâr olacağız. Misyonumuzu bu şehre hizmetkâr olmak olarak belirledik. Vizyonumuzu işsiz adama iş olmak, şehir ormanı sineması tiyatrosu sosyal tesisleri ile sosyal bir Emirdağ ve en önemlisi halk ile iç içe şeffaf bir yönetim olarak ortaya koyduk. Cengiz PALA belediyede otururken az göreceğiniz Emirdağ için ne gerekiyorsa nerdeyse kimdeyse gidip alacak sonra da akşam yemeğinde bir hemşerisinin kapısını çalıp bir tas çorbasını içecek bir hizmetkâr olacak.

Halkımızın desteğini almaktan söz ediyorsunuz bunu nasıl başarcaksınız?

En önemli projemiz halkımızın desteğini alabilmek: derdine derman, sevinçlerine ortak olabilmek, onların sesini duyabilmek. Halkımızın desteğini almadan büyük işler başarılamaz. Biz her hafta esnafımızın bir grubu ile ticaret odamızla ortak toplantılar yapacağız. Her ay bir mahallemizde mahalle toplantıları yapacağız. Bunların dışında Cengiz PALA olarak bir sabah bir işçi kardeşimle simit yemek, bir akşam bir teyzemin evinde arabaşı sohbetleri yapmak en önemli görevim olacak. Çünkü bu sayın başbakanımızın belirlediği AK BELEDİYECİLİK anlayışıdır. Yoksa nasıl sessiz çoğunluğun sesi kimsesizlerin kimsesi olabiliriz? Halkımızın sesini nasıl duyabiliriz? “Emirdağ’ın kaderi bizim kaderimizdir” diye yola çıktıysak bu sesi duymak zorundayız.

Emirdağ’ın en önemli problemi hiç kuşku yok ki işsizlik bu konudaki projeleriniz nelerdir?

İcraata yönelik projelerimizin en önemlisi hiç kuşku yok ki Organize Sanayi Bölgemize yatırımcıların çekilmesi olacak. Burası Emirdağ’daki işsizliği bitirecek ekonomik canlılığı 12 aya yayacak dış göçleri sona erdirecek Emirdağ’ımızın kurtuluşudur. Bu yolda ne gerekiyorsa yapacağız hem heyecanlı hem sabırlı olacağız ama 5 yıllık yetkimiz bittiğinde Emirdağ’da bacaları tüten fabrikaları göreceğiz. Tabi yatırımcı Emirdağ’a gelmek için bazı şartlar arayacaktır: ulaşım, alt yapı, iş gücü, güçlü ve önünü açan bir yönetim. Emirdağ OSB’nin alt yapı ve iş gücü problemi yoktur. Güçlü ve önünü açan bir yönetimi de memleketimizin çıkarları doğrultusunda iktidar gücüyle enerjilerimizi birleştirerek ortaya koyacağız. Ulaşım konusunda da Ankara-İzmir hızlı tren hattında bir lojistik bir yolcu istasyonunun Emirdağ’a kazandırılacağını Sayın Bakanımız Veysel EROĞLU Emirdağ’a geldiğinde halkımıza müjdeledi. Bu sayede Emirdağ’ımız en önemli ticaret limanlarına ve ticaret merkezlerine giden yollar üstünde tüm yolların kesiştiği bir cazibe merkezi haline gelecek.

Emirdağ’ımızda ve çevresinde tarım en önemli geçim kaynakları arasında verimliliğini korumaktadır. Tarımda verimliliği arttırmak için de yine Sayın Bakanımız Veysel EROĞLU’nun büyük katkılarıyla Yedikapı Barajı Projemiz yapım aşamasına gelmiştir. Bu 3 büyük projeyi gerçekleştirdikten sonra Emirdağ’da işsizlik ortadan kalkacak.

Emirdağ’da genel olarak bir alt yapı ve çevre düzenlemesi problemi de var. Bu problemlere yönelik projeleriniz neler?

 

Emirdağ’ımız karasal iklimin sert yaşandığı bir iç ege ilçesi ve haliyle iyi bir alt yapıya sahip olması gerekiyor. Alt yapı şehirlerimizin gelişmişlik düzeyini gösterir. AK PARTİ iktidarı alt yapıya ciddi kaynaklar ayırıyor. Nitekim bu kaynaklardan geçen dönemde Sayın Bakanımız Veysel EROĞLU’nun katkılarıyla faydalandık ve faydalanmaya devam edeceğiz.

Çevre düzenlemesi ve üst yapı konusunda şehir girişlerimizin düzenlenmesi ışıklandırılıp ağaçlandırılması ve bulvar haline getirilmesi projemizin kaynak ve sorumluluğunu Sayın Bakanımız Veysel EROĞLU üstlendi. Yine Sayın bakanımız Veysel EROĞLU çay derenin ıslah edilip çevre düzenlemesinin yapılarak Emirdağ’a kazandırılması projemiz için de destek vereceğinin sözünü verdi. Çay Dere Emirdağ için bir fırsat bir cazibe haline getirilmelidir. Bu büyük projelerde iktidar gücünü kullanmamız bir gerekliliktir. Biz proje üreteceğiz sonra da kaynağı hükümetimizden alacağız. Yine tüm cadde ve sokaklarımızda bir tretuar ve kaldırım düzenlemesine ihtiyaç var. Bu konuda da kaynak hazır projemizin faaliyete geçmesi için azami süratle çalışacağız. Kentleri ortaya koyan meydanlarıdır. Emirdağ Cumhuriyet Meydanın ve çarşılarının da düzenlemeye ihtiyacı vardır.

Sayın Veysel EROĞLU’ndan büyük bir kent ormanı ve sosyal tesis sözü aldınız. Bu projeden ve sosyal projelerinizden biraz bahseder misiniz?

Adaylığımız açıklandıktan sonra Sayın Bakanımızı ziyaretimiz sırasında Emirdağ’da böyle bir tesisin eksikliğinden bahsetti ve siz söylemeden ben Emirdağlılara söz veriyorum dedi. Bu tesiste yine istihdam sağlanacak. Halkımızın boş vakitlerini değerlendirmek için piknik alanları, çocuk oyun sahaları, açık ve kapalı yüzme havuzlarının, açık hava tiyatro sahnesinin bulunduğu geniş bir araziye yapılacaktır. Emirdağ turistik de bir yerleşim merkezi. Yazın sılaya dönen canlarımız böyle bir tesisin eksikliğini hissediyor. Artık geleneksel olan Gurbetçi Şenliğimizi Şölene çevirme zamanı gelmiştir. Yine Emirdağ gençlik merkezi hobby bahçeleri kadın meslek evleri yaz okulları park ve bahçelerin düzenlenip arttırılması da projelerimiz arasında.

Tabi bir de Emir dağımız türküleriyle yemekleriyle örf ve adetleriyle güçlü bir kültürel mirasa sahip. Bu kültürel mirası koruyup geliştirmek ve tanıtımını sağlamak da en önemli amaçlarımız arasında olacak.

Emirdağ’da bir de trafik sorunumuz var. Bu konuda da toplu taşıma sisteminin kurulması ve trafik akışı konusunda gerekli düzenlemelerin yapılması bir ihtiyaçtır.

Sizin projelerinizi açıklarken bir not gördük. Pek de alışık olmadığımız bir şekilde projelerinizi bir senet olarak sunduğunuzun sözünü veriyorsunuz. Biraz bu konudan bahseder misiniz?

Projeleriniz varsa taslak olarak kalmamalıdır. Broşürlere satır başı olsun konuşurken malzeme olsun diye proje geliştirilmez ve açıklanmaz. Proje varsa hayata geçirmek en önemli amaç olmalıdır. Biz memleketimizin sorunlarını bilerek amaca yönelik projeler geliştirdik birikimlerimizi ortaya koyduk ve bir amaç belirledik: EGENİN VİZYON İLÇESİ OLMAK. Bu amaç için bu projeleri gerçekleştirmemiz şarttır.

Projelerinizde genel olarak iktidar gücünü kullanacağınızı anlayabilir miyiz?

Tabii ki… Bu bir gerekliliktir ve ayağımıza gelmiş bir fırsattır. Projelerim Emirdağ’ın geleceği için, işçilerimizin istihdamı için önem arz ediyor. Büyük yatırımlara ön ayak olabilmek, ancak komşumuz Bolvadin’in politikasıyla yani iktidardan yana olmakla olur. Biz bu sözleri almışken böyle bir gücü kullanma imkanımız varken ve bu da memleketimizin geleceği için bu kadar önemliyken bundan faydalanmamak olur mu?

Son olarak seçime kısa bir süre kala seçmeninize neler söylemek istersiniz? Neden AK PARTİ’Yİ, neden CENGİZ PALA’YI tercih etmeliler?

Öncelikle çok demokratik ve barış içinde bir seçim süreci geçiriyoruz. Bu konuda tüm siyasi partileri ve aday arkadaşlarımızı tebrik etmek gerekiyor. Dileğim bu yarış böyle huzur ortamında Emirdağ için en hayırlı neyse o yönde sonuçlanmasıdır.

29 Mart günü Emirdağ’ın değişim ve kalkınma süreci açısından hayati derecede önemli bir gündür. Bu önemli günü hep birlikte gücümüzü, enerjimizi, duygularımızı ve heyecanlarımızı birleştirerek yaşayacağız. Ama ilçemizin geleceğine yönelik duygularımız hiç bir zaman kaybetmeyeceğiz. Başlattığımız değişim ve kalkınma ruhuna sahip çıkmak, Emirdağ’ın geleceğine sahip çıkmaktır. Bunun içinde herkesin katılımına ihtiyaç vardır. Biz daha çok çalıştıkça şehrimiz daha modern, insanlarımız daha mutlu olacak. Bu inançla yorulmayacak, başaracağız. Biz Emirdağ ve Emirdağ halkı olarak el ele omuz omuza aydınlık yarınlara yürüyeceğiz. Bizim artık karşılıklı çekişmelerle kaybedecek vaktimiz kalmamıştır. Bütün boyutlarıyla güçlü olmamız güç birliğimizi dışarıya yansıtmamız gerekir. Birbirimizi yıkıcı eleştirilerle  değil uyarıcı yol gösterici bir ortak akılla desteklememiz gerekir. Aksi takdirde bundan kaybeden Emirdağ’ımız olur. “ Emirdağ’ımızın kaderi bizim kaderimizdir ‘’ diyerek yola çıktık. Bu yüzden biz projelerimizi yalnızca açıklamakla kalmadık halkımıza senet olarak sunduk. Şimdi halkımızdan 5 yıl için yetki istiyoruz eğer bu görevi bize verirseniz 5 yıl sonra gerçekleştiremediğimiz projeler olursa hesabını bizden sorunuz.

    Biz efendi olmak için değil hizmetkâr olmak için bu yola çıktık. Bu yüzden bizim İŞİMİZ HİZMET, GÜCÜMÜZ MİLLET.." dedi

Comments are now closed for this entry