Yüksek Seçim Kurulu bir seçim döneminin de huzur içerisinde tamamlanması için tüm vatandaşlar tarafından uyulması istenen seçim yasaklarını açıkladı.

Seçim Günü Silah Taşımak Yasak

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 79 uncu maddesi gereğince seçimlerin yapılacağı 29 Mart 2009 tarihinde her ne suretle olursa olsun ispirtolu içki satışı yasak. İl genelindeki tüm eğlence yerleri de oy verme işlemleri tamamlanıncaya kadar kapalı olacak. Seçim yasakları kapsamında silah taşıma yasağı da bulunurken seçim günü emniyet ve jandarma görevlileri dışında hiç kimse yanında silah bulunduramayacak.

Sonuçlar 21.00'den Sonra

Karara göre seçim günü içerisinde ateşli silahlar her türlü kesici delici ve bereleyici silah yakıcı aşındırıcı yaralayıcı zehirleyici boğucu sürekli hastalığa yol açan nükleer radyoaktif ve kimsayal maddeler taşınamayacak. Basına gelen yasaklar kapsamında ise seçim günü saat 18.00'a kadar radyolar da dahil olmak üzere tüm yayın organları tarafından seçim sonuçları ile ilgili haber tahmin ve yorumda bulunulamayacak. 18.00'dan sonra ise yayın organlarında saat 21.00'a kadar yalnızca Yüksek Seçim Kurulu tarafından seçim ile ilgili verilecek olan tebliğler yayımlanabilecek.

SONUÇLARI 21.00'DEN İTİBAREN emirdag.com.tr den TAKİP EDEBİLİRSİNİZ