Morca Sayım Tekrarlanmalı

Gösterim: 1879
Etik Haber de yayınlanan Ceylan Morca'nın "Bir seçim skandalı da Emirdağ’da" ilgili haberi...
Seçimlerde bir skandal da Afyon'un Emirdağ ilçesinde ortaya çıktı.

İddialar arasında sandık başkanlarının yanlı davrandığı yer alıyor. Bazı sandıklarda yaşanan olaylar da bu seçimin şaibeli şekilde geçtiğine işaret ediyor. Örneğin, Emirdağ'da oy kullanılan sandıklardan birisi olan 1033 nolu sandıkta yapılan itirazın sonrasında; MHP'li aday Ceylan Morca'ya verilen 18 oyun dikkate alınmadığı ve bu yanlışın düzeltildiği ifade ediliyor.

Başka bir tartışmalı olay ise, askerden izne gelen bir sahsın oy kullanmış olması olduğu konuşuluyor. Ayrıca Avrupa'da yaşayan bazı gurbetçilerin de, sanki Emirdağ'da yaşıyormuş gibi oy kullanmaları şaibeleri somutlaştırıyor.
Bunlara ilave olarak, bir kişinin bir kaç oy kullanması, bir bayanın oy kullanmadığı halde sandık basına gittiğinde oy kullanmış gözükmesi ve onun da yazılı olarak dilekçesini sunması Emirdağ'da tartışmaların alevlenmesine neden olmuştur.

Bu olumsuzlukların üzerine Emirdağ MHP İlçe Başkanlığı itiraz hakkını kulanmış, bunun sonucunda 8 sandık sayımı iptal edilmiştir.

Hile ve desise şüphelerinin yoğunlaşması ilçede gergin bekleyişlere neden olmaktadır. Sandıkların tümünde benzeri sorunların olabileceğini düşünen MHP İlçe Başkanlığı Afyon İl Seçim Kuruluna konuyu taşımıştır.

Umumi efkârın son derece rahatsız olduğu bu şaibeli seçim ortamının ilçede yeni sorun alanları oluşturacağı MHP Belediye Başkan adayı Ceylan Morca tarafından dile getirilmektedir. Ortaya çıkan sandık yolsuzluğunu, bir hakkın çiğnenmesi olarak değerlendiren MHP adayı Morca; adaletsizlik ve güvensizlik sarmalına Emirdağ'ın mahkûm edilmesini doğru bulmadığını ve buna da hiç kimsenin hakkı olmadığını ifade etmiştir. Bazı sandık başkanlarının AKP yandaşı gibi hareket ettiğini, bunlardan tespit ettikleri hakkında Savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını söyleyen Morca, itirazlarının sonuç doğuracağına inandığını, şeffaf ve dürüst bir sayımın tekrar yapılması halinde MHP olarak belediye başkanlığını kazanacaklarını belirtmiştir.

Comments are now closed for this entry