Deli Battal'a BalBal Taşı Uygun Olmazmı?

Gösterim: 6558

emirdag1.jpeg "Evvela millete TARİH'ini, ASİL bir MİLLET'e mensup bulunduğunu, BÜTÜN MEDENİYETLERİN ANASI olan İLERİ bir MİLLET'in çocukları olduğunu göstermeliyiz." M. Kemal Atatürk
Atatürk'ün dediği gibi halkımıza, çocuklarımıza tarihi öğretmeni yanı sıra bu günlere nasıl gelindiğini hatırlatmak gerekir. Bu sebepledir ki biz emirdag.com.tr olarak 1921'li yıllarda Emirdağ'da yaşanan bir olayın, "Turgut Özakman'ın Şu Çılgın Türkler Kitabına konu olan" kasabanın delisi Deli Battal'ın adına bir anıt taşın dikilmesi uygun olacağını düşünüyoruz.O dönemde halkımız savaşa canla başla katılmış. Varını yoğunu ortaya sermiştir. Bunlardan biridir Deli Battal. Deli Battal'ın hikayesi...
Memleketin her köşesinin işgal edildiği, bütün tersanelere girildiği, gaflet ve delalet içinde düşmanla işbirliği içinde bulunanların kardeşi kardeşe vurdurduğu karanlık günlerde….Ülke uçurumdan uçuruma yuvarlanmaktadır. Atatürk ve dava arkadaşları Samsun dan Ulusal Yürüyüşü başlattılar. Ulusu örgütlediler. Yeni bir ordu kurdular. Ancak, ordunun silahı ve elbisesi, iaşesi yoktu. Atatürk Kaymakamlara emir gönderdi, ordunun iaşesine ve giyimine yarayacak her şeye el koyun. Bu emri alan Emirdağ Kaymakamı, halkın nasıl davranacağını bilemiyor ve yalpalıyordu. Odasında tereddüt içinde iken kapısı vuruldu. Kapıda Emirdağın delisi belirdi. Ona Deli BATTAL  derlerdi. Kaymakam öfkelendi:

 -“Baksana çalışıyoruz çık dışarı.”
            -Deli Battal, kızma beyim onun için geldim. Duydum ki Kemal’ in Askerleri çıplakmış. Allah şahidimdir üzerimdekinden başka çamaşırım yok. Çoraplarımı getirdim. Şimdi yıkadım, temizdir.
            -Deli Battal, çoraplarını ve çarıklarını çıkarıp Kaymakam’ ın önüne koydu. Çıplak ayaklarıyla huzur içinde çıktı.” Gitti.
            Kaymakam halktan kuşkulandığı için pişmanlık duydu. Sakarya savaşından sonra Türk Ordusu Emirdağ’ a girdiğinde Yunan Ordusu’nun cephanesinin yerini gösteren Deli BATTAL’ dır. Deli Battal Yunan Ordusu’nun artçı birliklerince şehit edilecektir. Bu memleketin delisi bile yeri geldiğinde şahadet şerbetini milleti için tereddüt etmeden içer.

Add comment